more_horiz
Wiadomości

Beata Szydło: nadchodzi czas zmian w UE. W tej chwili Europa jeszcze bardziej potrzebuje Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 17:40
- Zdajemy sobie sprawę, że nadchodzi czas zmian w UE. Przyszłość Europy nie musi być, tak jak teraz, wizją liberalno-lewicową. Nie powinniśmy mieć kompleksów, że Polacy wybrali prawicę - powiedziała b. premier Beata Szydło podczas debaty na konferencji "Zderzenie kulturowe w UE".
Beata Szydło (na ekranie) podczas panelu Czy reforma UE jest potrzebna? w ramach konferencji Zderzenie Kulturowe w UE zorganizowanej przez Fundację New Direction w Warszawie
Beata Szydło (na ekranie) podczas panelu "Czy reforma UE jest potrzebna?" w ramach konferencji "Zderzenie Kulturowe w UE" zorganizowanej przez Fundację New Direction w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

Beta Szydło, europoseł PiS i wiceprzewodnicząca grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, biorąc udział w drugim dniu warszawskiej konferencji "Zderzenie kulturowe w UE", wystąpiła w debacie online "Czy reforma UE jest potrzebna?".

"Nadchodzi czas zmian w Unii Europejskiej"

Była polska premier podkreśliła, że coraz wyraźniej widać, iż Europa potrzebuje zmian, ale nie takich, jakie proponują obecnie rządzący w UE liberałowie i lewicowcy. - Zdajemy sobie sprawę, że nadchodzi czas zmian w Unii Europejskiej. Przyszłość Europy nie musi być, tak jak teraz, wizją liberalno-lewicową - tłumaczyła.

- Unia Europejska zaczyna być takim właśnie bastionem lewicowo-liberalnym - zaznaczyła. - Możemy oczywiście narzekać i pokazywać diagnozy, ale Polska jest takim samym członkiem Unii Europejskiej, jak wszystkie inne kraje do niej należące i to Polacy decydują, kto rządzi w naszym kraju, tak samo jak inni unijni obywatele decydują o tym w swoich państwach. Nie powinniśmy mieć kompleksów, że Polacy wybrali prawicę - przekonywała Beata Szydło, dodając, że nie musimy się z tego powodu wstydzić lub zaprzestać walki o prawa Polski i Polaków w UE.

- Kiedy trzeba powiedzieć, że coś w Unii Europejskiej nie jest zgodne z interesem Polski, powinniśmy umieć sprzeciwić się temu i tłumaczyć nasze racje - mówiła. - Polska i Węgry tak robią, ale coraz więcej zaczyna się pojawiać głosów takich jak nasze - zwróciła uwagę, akcentując, że takie samo stanowisko mogą już wkrótce prezentować Włosi i Hiszpanie.

"Jesteśmy pewni, że idzie zmiana"

Uczestniczący w debacie online hiszpański dziennikarz i eurodeputowany EKR, reprezentujący partię Vox Hermann Tertsch powiedział, że Europę czekają zasadnicze przemiany polityczne. - Jesteśmy pewni, że idzie zmiana. Widzimy, że Komisja Europejska i większość rządząca w Parlamencie Europejskim stają się nerwowe. Z Włoch przyszły bardzo ważne wiadomości, także ze Szwecji i z innych krajów również - wskazał.

- Jestem przekonany, że w unijnych krajach Europy Wschodniej i Środkowej, siła, jedność i duch narodowy konserwatystów pomogą nam wygrać tę bitwę - zaznaczył. - Partie centrolewicowe w Europie zdobywają głosy niektórych konserwatystów, aby realizować wizje lewicowe i to jest jeden z dramatów unijnych krajów Zachodu - ocenił. - Główny nurt w Unii Europejskiej okazał się socjalistyczno-marksistowski. Widzimy, że tzw. mainstream, czyli ugrupowania od niemieckiej CDU aż po komunistów w Hiszpanii i Grecji ideologicznie głosują za tym samym. To farsa - mówił Tertsch.

Hiszpański polityk konserwatywnej partii Vox odniósł się także do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która to agresja - jego zdaniem - powoli zmienia podejście niektórych krajów unijnych do dominującej w UE roli Niemiec i Francji. - Wraz z inwazją Moskwy na Ukrainę pojawiła się znowu na Starym Kontynencie wizja narodu, który stanowi siłę dla samoobrony społeczeństwa. Wszyscy wiedzą, że bez reakcji narodowej Unia Europejska dałaby Ukrainie upaść. Paryż i Berlin zaakceptowałyby taką sytuację, gdyby Putin w ciągu 3 czy 5 dni po agresji zrealizował swoje cele i przejął Ukrainę - podkreślił.

"Zderzenie kulturowe w UE"

Konferencja "Zderzenie kulturowe w UE" odbywa się już trzeci raz z inicjatywy europosła PiS Patryka Jakiego. Biorą w niej udział intelektualiści, analitycy i komentatorzy. Podczas tegorocznej edycji dominował temat polskości. Zastanawiano się, czy polskość w XXI wieku może być przewagą Rzeczypospolitej nad innymi narodami.

Posłuchaj
00:31 Szydło.mp3 Beata Szydło podczas konferencji "Zderzenie kulturowe w UE" (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/mr/kor

Zobacz także

Zobacz także