Beata Szydło ostrzega: wpływy rosyjskie będą dotykały innych krajów, także Polski
- Trzeba być przygotowanym na to, że wpływy rosyjskie będą dotykały innych krajów, także Polski - podkreśliła europoesł PiS Beata Szydło, która w ubiegłym tygodniu została wiceszefową Komisji Specjalnej INGE, zajmującej się zwalczaniem dezinformacji i obcych ingerencji w procesy demokratyczne w UE.
2022-11-19, 21:44
Beata Szydło w sobotę w TVP Info oceniła, że to jedna z ważniejszych komisji PE, która obecnie musi zmierzyć się z, jak podkreśliła, "próbą destabilizacji systemów politycznych i ingerencją w demokratyczne wybory". Oceniła, że zadaniem komisji jest odczytanie obecnie zaistniałych zjawisk i zwalczanie dezinformacji, przede wszystkim tej propagowanej przez Rosję.
Podkreślała, że trzeba być przygotowanym na to, że wpływy rosyjskie będą też dotykały innych krajów i demokracji, ale przede wszystkim Polski.
Dopytywana o to, jak postrzega swoją rolę w tej komisji, Szydło podkreśliła, że będzie mieć wpływ na jej agendę, będzie więc mogła przekonywać swoich współpracowników, by zająć się wydarzeniami także w Polsce oraz za jej wschodnią granicą.
Rosja jako państwo sponsorujące terroryzm?
Europoseł była też pytana o projekt rezolucji zgłoszony przez europosłów PiS, a dotyczący uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Głosowanie nad rezolucją ma odbyć się na rozpoczynającej się w poniedziałek sesji plenarnej PE w Strasburgu.
REKLAMA
- Mam nadzieję, że Parlament Europejski wypracuje kompromisowy tekst, jednolity tekst i ta rezolucja zostanie przyjęta. Ona jest niezwykle potrzebna - powiedziała. Dodała, że PE powinien - jej zdaniem - bardziej zdecydowanie wskazywać, że Rosja jest krajem, z którym nie prowadzi się żadnych interesów, krajem terrorystycznym i że trzeba zdecydowanie stanąć po stronie Ukrainy. Oceniła, że czasem tego zdecydowania brakuje, co - jak wskazała - było widoczne przy debacie na temat sankcji na Rosję, które odbywały się w PE.
Dopytywana o opór, jaki jest wobec tej rezolucji, Szydło podkreśliła, że Rosja ciągle prowadzi wiele interesów z innymi krajami oraz grupami biznesowymi w różnych krajach członkowskich UE. Stąd - zauważyła - trudno było przekonać UE do zaprzestania realizacji projektu Nord Stream 2. Jak zaznaczyła Beata Szydło, Polska tę sprawę podnosiła od początku tego przedsięwzięcia.
O tragedii w Przewodowie
Beata Szydło podkreśliła, że europosłowie PiS chcą, by w rezolucji znalazła się także informacja o tym, że tragedia w Przewodowie to wypadek, który nastąpił w wyniku zbrodniczych działań Rosji oraz działań obronnych Ukrainy. Jak stwierdziła, wierzy w to, że w tej sprawie wybrzmi jedno stanowisko, a rezolucja zostanie przyjęta jednogłośnie.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- "5 miliardów euro pożyczek dla Ukrainy". Komisja Europejska podpisała zgodę
- "Musimy zwiększać własny potencjał obronny". Prezydent na Warsaw Security Forum
IAR/PAP/mr
REKLAMA