more_horiz
Wiadomości

"Przyniesie korzyści obu stronom". Szef MON o współpracy wojskowej z Koreą Południową

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 11:47
- Współpraca koreańskiego i polskiego przemysłu na tak szeroką skalę przyniesie korzyści obu stronom. W tym roku spodziewamy się dostaw czołgów K2 i armatohaubic K9, w przyszłym - samolotów FA-50 i wyrzutni Chunmoo - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Podpisanie umowy na dostawy koreańskiego uzbrojenia
Podpisanie umowy na dostawy koreańskiego uzbrojeniaFoto: Źródło: Twitter/@mblaszczak

Szef MON otworzył w Warszawie polsko-koreańskie seminarium współpracy przemysłu obronnego. Podkreślił, że jest to wyraz dobrych relacji łączących Polskę i Koreę Południową, a ostatnie miesiące sprawiły, że relacje te "stały się jeszcze bardziej intensywne".

W tym roku negocjowaliśmy wspólną realizację kluczowych dla bezpieczeństw Polski projektów w przemyśle zbrojeniowym. Dzięki otwartości i woli współpracy negocjacje były prowadzone w bardzo szybkim tempie, skutecznie i satysfakcjonująco dla obu stron - powiedział szef MON dodając, że ich efekty to kolejne zawierane umowy ramowe i wykonawcze.

Dostawy w tym i przyszłym roku

- To także fakt, że spodziewamy się dostaw z Korei czołgów podstawowych K2 i armatohaubic K9 już w tym, 2022 roku. A samolotów FA-50 oraz wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Chunmoo już w roku przyszłym - 2023 - powiedział Błaszczak.

Zaznaczył, że koreański sprzęt jest zaawansowany technicznie, a także projektowany przy uwzględnieniu zagrożeń podobnych do tych, których możemy się spodziewać w Polsce. - Spełnia on nasze oczekiwania i wpisuje się w plany dalekosiężnego rozwoju Wojska Polskiego - powiedział szef MON.

Współpraca z PGZ o wartości ponad 60 miliardów złotych

Jak wskazywał, dostawa każdego z wymienionych, już zakontraktowanych rodzajów sprzętu wojskowego, oznacza szeroką współpracę przemysłową na kolejnych etapach. - Grupa PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa - red.) szacuje, że przybliżona wartość jej udziału w projektach K2PL, K9PL i Chunmoo wyniesie ponad 60 miliardów złotych - zaznaczył. Podkreślił również, że wiele komponentów tych systemów uzbrojenia będzie pochodzić z polskiego przemysłu obronnego.

Szef MON zapewnił, że współpraca koreańskiego i polskiego przemysłu na tak szeroką skalę przyniesie korzyści obu stronom. - W sytuacji ciągłego wspierania przez Polskę Ukrainy w zakresie materiałowo-sprzętowym duże znaczenie ma dla nas możliwość szybkiego zaspokajania potrzeb Sił Zbrojnych RP. Dzięki temu dokonujemy jednocześnie skokowej modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego - powiedział Błaszczak.

Do uczestników wydarzenia list skierował też koreański minister obrony Lee Jong-sup, który przypomniał, że obecna współpraca w przemyśle zbrojeniowym między Polską i Koreą została zapoczątkowana w maju br. Dodał, że Korea i Polska podpisały kontrakty łącznie na ponad 12 mld dol. w zakresie dostaw czołgów K2, haubic K9, myśliwców FA-50 i wyrzutni rakiet Chunmoo.

Czytaj także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także