more_horiz
Wiadomości

Nowe technologie dla bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 08:23
Odkąd pojawiły się pieniądze, między ich producentami a fałszerzami trwa nieustanny wyścig. Jedni próbują maksymalnie utrudnić podrabianie, a drudzy złamać i skopiować zabezpieczenia. O to, by polskie banknoty, znaczki pocztowe, banderole i inne dokumenty były jak najlepiej chronione, dba zespół specjalistów z PWPW. 
Nowe technologie dla bezpieczeństwa
Nowe technologie dla bezpieczeństwaFoto: Mat. prom. PWPW

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych produkuje jedne z najlepiej zabezpieczonych banknotów i dokumentów na świecie. Jest to zasługa wyjątkowego grona specjalistów oraz wieloletniego doświadczenia ekspertów PWPW. Duże znaczenie ma też to, że wytwórnia oferuje swoim klientom wszystkie procesy produkcji, od projektu przez wytworzenie papieru, po druk z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik, a nawet jak jest taka potrzeba... własnej farby!

Produkowane w PWPW banknoty są zabezpieczone na kilku poziomach. Pierwsza grupa zabezpieczeń to elementy, które może zaobserwować każdy z nas od razu po wyciągnięciu banknotu z portfela. Wypukły druk wyczuwalny opuszkami palców, znak wodny widoczny podczas patrzenia pod światło, zmienna kolorystyka farb łatwa do zauważenia gdy oglądamy banknot pod różnymi kątami albo precyzyjny mikrodruk możliwy do odczytania za pomocą szkła powiększającego.

Banknot Szachy Banknot Szachy

Druga grupa zabezpieczeń wymaga już często specjalnych przyrządów. Tutaj ukryte są zabezpieczenia widoczne tylko wtedy gdy banknot oświetlimy ultrafioletem lub podczerwienią. Tu też wykorzystywana jest technika recto-verso gdzie grafiki oglądane oddzielnie z każdej ze stron banknotu nie niosą żadnej treści ale jest ona doskonale widoczna gdy patrząc pod światło połączymy obie strony druku ze sobą.

Banderola akcyzowa Banderola akcyzowa

Trzecia grupa zabezpieczeń to najpilniej strzeżone sekrety PWPW. Wiedza o nich udostępniana jest tylko specjalistom w bankach. Skuteczność tych zabezpieczeń jest tak wysoka, że właśnie dzięki nim Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych może realizować zamówienia ze wszystkich kontynentów i pozostaje w wąskim gronie światowych liderów branży security printing.


Artykuł sponsorowany

PWPW: tradycja i nowoczesność.

Zobacz także

Zobacz także