more_horiz
Wiadomości

Abordaż i przejęcie statku przemytniczego. Prezydent Duda obserwował ćwiczenia komandosów z Formozy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 20:50
Prezydent Andrzej Duda odwiedził bazę Formozy - działającej na morzu jednostki wojskowej, będącej pododdziałem Wojsk Specjalnych - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w bazie Jednostki Wojskowej Formoza. Obserwował ćwiczenia komandosów i wręczył odznaczenia zasłużonym
Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w bazie Jednostki Wojskowej Formoza. Obserwował ćwiczenia komandosów i wręczył odznaczenia zasłużonymFoto: twitter/KPRP/Marek Borawski

Prezydent obserwował ćwiczenia abordażu i przejęcia statku przemytniczego przez operatorów Formozy. "Wrogą" jednostkę odgrywał ORP Ślązak.

Prezydent odznaczył komandosów

Jak czytamy we wpisie, podczas spotkania z żołnierzami prezydent wręczył odznaczenia tym komandosom, którzy brali udział w działaniach Formozy na Morzu Śródziemnym oraz w Afganistanie. Do wpisów dołączone krótkie nagrania z wizyty prezydenta; jedno z nich przedstawia ćwiczenie komandosów polegające na abordażu statku przemytniczego.

Andrzej Duda odznaczył także komandosów, którzy wykonywali zadania na misjach wojskowych w Afganistanie i na Morzu Śródziemnym.

Czytaj także:

Formoza

Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego stanowi część Wojsk Specjalnych. Powstała w 2007 roku, swoją siedzibę ma w Gdyni. W jej skład wchodzą komandosi wyszkoleni specjalnie do działań na morzu. Formoza brała udział w działaniach m.in. Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, PKW w Zatoce Perskiej, a także na Morzu Śródziemnym, gdzie zadaniem żołnierzy było przeciwdziałanie przemytowi i handlu ludźmi, a także zapobieganie łamaniu embarga na dostawy broni do Libii.

IAR/PAP/mg/kor

Zobacz także

Zobacz także