more_horiz
Wiadomości

"To leży w interesie Polski". Premier o rozwoju energetyki odnawialnej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 10:32
- Dziś nowa energetyka, zasady ochrony środowiska, energetyka odnawialna leżą w najlepiej pojętym interesie państwapolskiego, które przecież nie ma węglowodorów w wystarczającej ilości - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. 
Premier Morawiecki: musimy poszukiwać tego, co jest akceptowalne społecznie, co chroni środowisko naturalne, ale jednocześnie daje szanse szybkiego rozwoju
Premier Morawiecki: musimy poszukiwać tego, co jest akceptowalne społecznie, co chroni środowisko naturalne, ale jednocześnie daje szanse szybkiego rozwojuFoto: Shutterstock/Tom Buysse

Jak podkreślił podczas otwarcia czwartkowego Kongresu Polskiego Kapitału szef rządu, żyjemy w czasach gospodarczego przełomu. - Dziś wiemy lepiej niż wcześniej, że w ekonomii jedyne prawo, które działa, to prawo popytu i podaży - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że nie można zapominać o zasadach zdrowego rozsądku, "o tym, że biznes musi się opłacać i o tym, że on musi się opłacać w obecnych okolicznościach, w taki sposób, aby jednocześnie był w pełni akceptowalny społecznie i politycznie".

Oznacza to, jak mówił premier, że te elementy, które dzisiaj są bardzo często analizowane przez biznes - takie jak środowisko, człowiek, czyli zasady ESG "są fundamentalnie ważne dla właściwej przebudowy całego systemu, dla tworzenia nowych regulacji".

Posłuchaj
00:34 12077211_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: energetyka odnawialna, ochrona środowiska, leżą w interesie Polski (IAR) 

Premier Morawiecki: nowa energetyka leży w interesie państwa

Wierzę, że we współczesnym świecie musimy poszukiwać tego, co jest akceptowalne społecznie, co chroni środowisko naturalne, ale jednocześnie daje szanse szybkiego rozwoju - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że "dziś nowa energetyka, zasady ochrony środowiska, energetyka odnawialna leżą w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego, które przecież nie ma węglowodorów w wystarczającej ilości". Nie wykluczył, że to, co okazało się "przekleństwem przez dekady, może być naszym błogosławieństwem".

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że Polska odchodzi od węglowodorów rosyjskich, ale też nie chce kupować ich od innych państw, ponieważ są drogie i zdaniem premiera zanieczyszczają środowisko. - Mamy szansę na pewien przeskok, żabi skok, który pozwoli nam wejść w nową epokę i osiągnąć przewagi konkurencyjne na zasadzie wchodzenia w nowe rozwiązania oparte o najnowsze trendy - oświadczył.

Czytaj także:

ms/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także