more_horiz
Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki: zdrowe finanse publiczne pozwalają na politykę społeczną

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 10:25
- Dzisiejsza polityka społeczna to zupełnie coś innego niż było wcześniej, udało się to dzięki naprawieniu systemu finansów publicznych; zdrowe finanse publiczne pozwalają na politykę społeczną - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału.
Premier: zdrowe finanse publiczne pozwalają na politykę społeczn
Premier: zdrowe finanse publiczne pozwalają na politykę społecznFoto: PAP/Paweł Supernak

Morawiecki podczas wystąpienia mówił o polityce społecznej prowadzonej przez jego rząd. "Przyznacie państwo, że dzisiejsza polityka społeczna w porównaniu do tego, co było przez pierwsze dwadzieścia kilka lat III RP, to niebo a ziemia; zupełnie coś innego, niż było wcześniej" - powiedział.

Premier wskazał, że udało się to dzięki naprawieniu systemu finansów publicznych, który - jak dodał - jest fundamentem funkcjonowania państwa. "Zdrowe finanse publiczne pozwalają na politykę społeczną" - podkreślił.

Szef rządu ocenił, że kiedy z jednej strony świat biznesu, przedsiębiorcy, a z drugiej państwo odpowiadają na aspiracje społeczne, to tworzy się najlepsze środowisko do pracy. "Dlatego pewnie po raz pierwszy w historii Polski, od 200 lat czy nawet więcej, do Polski wracają migranci, którzy z niej wyjechali" - powiedział. Dodał, że ostatnie trzy lata to ponad 300 tys. takich powrotów.

Polska mocnym ogniwem

- Polska ma szanse być mocnym ogniwem odbudowujących się łańcuchów dostaw, łańcuchów produkcji, łańcuchów wartości dodanej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:25 12077254_1.mp3 Premier o odbudowie po kryzysie (IAR)

Premier bierze w czwartek udział w VII Kongresie Polskiego Kapitału.

Jak zaznaczył szef rządu podczas swojego wystąpienia, "polityka może określić w bardzo brutalny i okrutny sposób całą naszą rzeczywistość". "Mając nadzieję na to, że nie tylko Ukraina obroni swoją suwerenność i integralność terytorialną, ale także że Rosja za swoją brutalną i bestialską politykę zostanie ukarana oraz że za parę miesięcy, może parę kwartałów najdalej, wyjdziemy z tego trudnego politycznie czasu, trzeba koncentrować się na tym, co jest tym trendem przyszłości" - podkreślił Morawiecki.

Czytaj także:

- Myślę, że Polska może być beneficjentem nearshoringu, beneficjentem odtwarzania łańcuchów dostaw po COVID-19, po tym pewnym trendzie globalizacyjnym, który się zarysował - oświadczył premier.

***

PAP/as/kor

Zobacz także

Zobacz także