more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: najbliższe miesiące będą dobre dla energetyki odnawialnej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 14:12
- Najbliższych kilka miesięcy będzie dobrym czasem dla energetyki odnawialnej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej. Będziemy mocno starali się rozwijać całą energetykę odnawialną - dodał.
Premier zapewnia: najbliższe miesiące będą dobre dla energetyki odnawialnej
Premier zapewnia: najbliższe miesiące będą dobre dla energetyki odnawialnej Foto: Twitter/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej stwierdził, że rząd "bardzo mocno promuje energetykę odnawialną". Dodał, że rząd jest otwarty na inwestycje w biogazownie, "energetykę opartą o polskie źródła, zielone źródła biogazowe".

- Jest tutaj jak wiemy(...) dużo przeszkód na drodze do rozwoju tej energetyki, ale wydaje się, że znajdujemy tutaj odpowiedni kompromis Przyznał, że jest dużo przeszkód na drodze, ale znajdujemy tu kompromis. Będziemy starali się mocno wesprzeć tworzenie biogazowni w Polsce. Myślę, że to też jest wspólny interes dla wszystkich Polaków - zaznaczył premier.

- Najbliższych kilka miesięcy będzie dobrym czasem dla energetyki odnawialnej. Nie spełnimy wszystkich postulatów, bo państwo wyraźnie reprezentujecie interes branży, swój własny interes, ale tam gdzie się on zbiega z interesem państwa odzwierciedla możliwości finansowe, przesyłowe, energetyczne państwa polskiego, tam będziemy na pewno bardzo mocno starali się rozwijać całą energetykę odnawialną - podkreślił Morawiecki.

"Pilne prace nad przemysłową częścią OZE"

- Poprosiłem panią minister (klimatu i środowiska Annę Moskwę) o pilne prace nad tą częścią, która jest częścią przemysłową. Bo tu głównie się zajmowaliśmy częścią prosumencką. Ale jest też przemysłowa - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że chce "dość szybko wyjść z taką ustawą, która również będzie (...) wychodziła naprzeciw przedsiębiorcom przez instalowanie ich własnych źródeł energii odnawialnej".

Premier zwrócił uwagę, że na polski rynek "przyciągnęliśmy bardzo wielu inwestorów zagranicznych, wysoko zaawansowane firmy, które u nas lokują swoje inwestycje". Dodał, że one coraz częściej sygnalizują "konieczność umożliwienia zainstalowania własnych źródeł zielonej energii, w 100 proc. przy ich nowo tworzonych firmach".

Premier zapewnił, że rząd chce im szybko wyjść naprzeciw. Zwrócił uwagę, że również "wielkie firmy będą potrzebowały tej energii w momencie, jak słońce nie będzie świeciło".

"Ustawa 10H będzie procedowana szybciej niż dotąd"

- Wszystko to, co wiąże się z przyspieszeniem inwestycji w energetykę odnawialną przy jednoczesnym braku konieczności usuwania przeszkód w sieciach przesyłowych i dobudowywania zdolności wytwórczych w energetyce konwencjonalnej, będziemy robili w trybie przyspieszonym - zadeklarował premier Morawiecki, odpowiadając członkom zespołu apelującym o przyspieszenie prac nad przyjęciem tzw. ustawy wiatrakowej (10H).

- Co do samego 10H, to ustawa została złożona (...). Ja mogę zobowiązać się, że ona ulegnie szybszemu procedowaniu niż do tej pory, bo rzeczywiście (...) pół roku jest już w Sejmie - przyznał szef rządu. Dodał, że dotyczące ustawy 10H "dyskusje w ramach naszego obozu politycznego nie tyle są na ukończeniu, tylko się już po prostu zakończyły". - Dlatego wierzę, że bardzo szybko ona pójdzie do przodu - dodał.

Premier Morawiecki odniósł się także do Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040). - W najbliższych paru miesiącach, do końca stycznia czy na początku (tego miesiąca), czy nawet (do końca) grudnia - mamy plan, żeby ona była gotowa. Ja wolę ostrożnie państwu obiecać, że w najbliższych 2-3 miesiącach ona zostanie przyjęta na poziomie rządowym - zapowiedział Mateusz Morawiecki. 

Czytaj także:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także