more_horiz
Wiadomości

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 23:00
Sejm opowiedział się za zamrożeniem cen gazu w przyszłym roku. Posłowie przegłosowali też dodatki dla ogrzewających domy gazem i rekompensatę dla spółek energetycznych.
Sejm uchwalił prezpisy o maksymalnej cenie gazu dla odbiorców indywidualnych i tzw. podmiotów wrażliwych w 2023 roku
Sejm uchwalił prezpisy o maksymalnej cenie gazu dla odbiorców indywidualnych i tzw. podmiotów wrażliwych w 2023 roku Foto: Stokkete/ Shutterstock

Cena gazu dla odbiorców indywidualnych zostanie zamrożona na poziomie z tego roku i wyniesie najwyżej 200,17 zł za MWh. Zamrożona zostanie też większość stawek dystrybucyjnych.

Dodatek dla ogrzewających dom gazem

Przepisy - oprócz odbiorców indywidualnych - obejmą również tak zwane podmioty wrażliwe - szkoły, szpitale, kościoły i przedszkola. Projekt przewiduje też dodatki gazowe dla osób, który ogrzewają dom piecem gazowym wpisanym bądź zgłoszonym do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

To refundacja VAT, która będzie uzależniona od poziomu dochodów w gospodarstwie. Przysługiwać ona będzie dla gospodarstwa jednoosobowego, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to 1500 zł na osobę. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy.

Limit refundacji VAT w przyszłym roku to 612 mln zł, w 2024 - 306 zł, a w 2025 r. - 102 mln zł.

30 dni na złożenie wniosku

Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Będzie można go złożyć także w formie elektronicznej. Resort klimatu i środowiska oszacował, że refundacja podatku VAT dotyczyć będzie ok. 300 tys. osób.

W nowelizacji zapisano również rekompensatę dla spółek energetycznych - w przyszłym roku wyniesie 28 miliardów złotych, a w 2024 roku - miliard złotych. 

Posłowie przyjęli odpowiednie przepisy znaczną większością - 424 posłów było za, nikt nie był przeciw, 16 wstrzymało się od głosu. Teraz przepisy trafią do Senatu.

Posłuchaj
00:37 gaz-ceny-surowka--spec 12078748_1.mp3 Sejm za zamrożeniem cen gazu w przyszłym roku. Posłowie poparli odpowiednie przepisy znaczną większością, 424 posłów było za, nikt nie był przeciw, 16 wstrzymało się od głosu. Teraz przepisy trafią do Senatu - relacja Karola Surówki (IAR)

Przyjęte poprawki PiS, odrzucone opozycji

Sejm jeszcze przed ostatecznym głosowaniem poparł trzy poprawki PiS, jakie zgłoszono podczas drugiego czytania. Jedna z nich dotyczyła utrzymywania kabli służących do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych.

Izba nie zgodziła się z kolei na poprawki, jakie zgłosiła opozycja, która chciała m.in. aby zamrożenie cen gazu dotyczyło także mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Proponowano też, aby refundacja VAT dotyczyła wszystkich objętych ustawą, a nie tylko najuboższych. Nie zgodzono się ponadto, by rozszerzyć działanie ustawy na spółki samorządowe zajmujące się m.in. transportem zbiorowym czy prowadzące działalność sportową, w tym baseny.

Nie poparto też poprawki, która przewidywała utratę mocy przepisów ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, czyli ustawy wprowadzającej zasadę 10H przy wiatrakach na lądzie.

Czytaj także:

"Ostatnia część tarczy energetycznej"

Podczas drugiego czytania poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda mówił, że potrzeba wprowadzenia ustawy wynika z dynamicznych wzrostów cen paliw gazowych na rynku krajowym i zagranicznym w bieżącym roku. Jak dodał, jest to wynikiem oddziaływania kilku na siebie czynników, wśród których głównym jest zbrojna agresja Rosji na Ukrainę.

Odpowiadając na pytania posłów wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zwracała uwagę, że omawiany projekt to - po ustawie o dodatku węglowym czy o maksymalnych cenach prądu - ostatnia część tarczy energetycznej, która jest odpowiedzią na wojnę wywołaną agresją Rosji na Ukrainę.

Jak mówiła, "wszyscy jesteśmy beneficjentami mrożenia cen gazu od 26 stycznia do końca tego roku, zgodnie z uchwaloną wówczas ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu".

Posłuchaj
00:25 12078111_1.mp3 poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda mówił, że potrzeba wprowadzenia ustawy wynika z dynamicznych wzrostów cen paliw gazowych na rynku krajowym i zagranicznym w bieżącym roku. Dodał, że jest to wynikiem oddziaływania kilku na siebie czynników, wśród których głównym jest zbrojna agresja Rosji na Ukrainę (IAR)
Posłuchaj
00:25 12078111_3.mp3 Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, odpowiadając na pytania posłów, zwracała uwagę, że omawiany projekt to - po ustawie o dodatku węglowym czy o maksymalnych cenach prądu - ostatnia część tarczy energetycznej (IAR)

Zobacz: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała w Programie 1 Polskiego Radia

IAR

asp, mbl, kor

Zobacz także

Zobacz także