more_horiz

Sytuacja energetyczna. Prezydencki doradca: kluczowe jest zapewnienie godziwych cen

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 16:07
- W Polsce zużywamy coraz więcej energii elektrycznej. Jest to bardzo mocno powiązane również ze wzrostem gospodarczym. Nasza gospodarka cały czas się rozwija. Aby mogła się rozwijać, żeby biznes mógł działać, podstawową rzeczą jest zabezpieczenie energii elektrycznej po godziwych cenach - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. 
Doradca prezydenta RP, minister Paweł Sałek
Doradca prezydenta RP, minister Paweł SałekFoto: PR24

Gość PR24 zaznaczył, że "jesteśmy na wojnie energetycznej, jesteśmy krajem przyfrontowym, jesteśmy na wojnie w cyberprzestrzeni, a także na wojnie informacyjnej". - Odcinków, na których jest prowadzona ta niebezpośrednia wojna, jest bardzo dużo - powiedział Paweł Sałek.

- Okazuje się, że broń energetyczna jest wykorzystywana bardzo brutalnie. Szczególnie na Ukrainie. Mamy taką sytuację, że cały kraj wskutek punktowych uderzeń nie ma ani ciepłej wody, ani wody bieżącej, ani dostaw energii elektrycznej. To jest ogromnym problemem i zakrawa na bardzo poważny kryzys humanitarny - podkreślił doradca prezydenta.

"Polska daje sobie radę"

- My mamy swoje poważne kłopoty, z którymi jednak w jakiś sposób Polska daje sobie radę. Kwestie energetyczne przekładają się na sprawy gospodarcze, inflacyjne - dodał.

Zaznaczył również, że prezydent Andrzej Duda "jest zaangażowany w kwestie, które w tej dziedzinie proponuje rząd Mateusza Morawieckiego". - Sytuacja jest trudna, ale dajemy sobie radę. Moim zdaniem Polska przetrwa nadchodzącą zimę, zarówno w układzie surowcowym - węglowym i gazowym - jak i dostaw energii elektrycznej czy ciepła - stwierdził.

Podkreślił także, że problemy dotyczące energetyki nie znikną wiosną. - W mojej opinii one będą się pogłębiać. Już dziś trzeba się zastanawiać nad tym, co będzie w następnym okresie jesienno-zimowym. Pamiętajmy też, że latem już od kilku lat, albo nawet od kilkunastu, dochodzi do zwiększonego użycia energii elektrycznej, co jest spowodowane zapotrzebowaniem na instalacje klimatyzacyjne - powiedział Paweł Sałek.

- W Polsce zużywamy coraz więcej energii elektrycznej. Jest to bardzo mocno powiązane również ze wzrostem gospodarczym. Nasza gospodarka cały czas się rozwija. Aby mogła się rozwijać, żeby biznes mógł działać, to podstawową rzeczą jest zabezpieczenie energii elektrycznej po godziwych cenach - podsumował doradca prezydenta. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:23 PR24 2022_11_30-15-33-38.mp3 Paweł Sałek o bezpieczeństwie energetycznym (Temat dnia) 

***

Audycja"Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Paweł Sałek (doradca prezydenta) 

Data emisji: 30.11.2022

Godz. emisji: 15.33

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także