Utrzymanie zerowego VAT-u na żywność. Hennig-Kloska: obniżka powinna dotyczyć także energii i paliw
- Wychodzimy z założenia, że niższe opodatkowanie żywności, energii cieplnej, energii elektrycznej i gazu oraz paliw w przyszłym roku powinno być utrzymane - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050.
2022-11-29, 17:17
- Od początku opracowywaliśmy działania mające na celu zmniejszenie skutków inflacji. Parasolem ochronnym był przede wszystkim zerowy VAT na żywność. Kontynuujemy tę tarczę, w takim kształcie jak do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku - powiedział Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów.
Rozmówczyni PR24 poinformowała o inicjatywie Polski 2050 w kwestii przedłużenia tarczy antyinflacyjnej. - Wspólnie z innymi, mniejszymi ugrupowaniami złożyliśmy ustawę przedłużającą tarczę antyinflacyjną na cały przyszły rok. Jest to projekt Polski 2050. Wychodzimy z założenia, że niższe opodatkowanie żywności, energii cieplnej, energii elektrycznej i gazu oraz paliw w przyszłym roku powinno być utrzymane - podkreśliła Paulina Hennig-Kloska.
Odniosła się również do zastrzeżeń Komisji Europejskiej, która zabrania przedłużenia niektórych elementów tarczy.
Jej zdaniem "Komisja Europejska może mieć uwagi tylko do VAT-u". - Mamy jeszcze opłatę paliwową i opłatę emisyjną, które również można zawiesić, zamiennie z VAT-em. Po drugie, Komisja złożyła na razie wstępne zapytania w tej kwestii - zaznaczyła polityk.
REKLAMA
- Są kraje, które obniżyły VAT na paliwa, ale wystąpiły wcześniej o zgodę do Komisji Europejskiej. Nasz rząd również mógł to zrobić, ale tego nie zrobił - podsumowała.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Paulina Hennig-Kloska o tarczy antyinflacyjnej (Rozmowa PR24) 11:55
Dodaj do playlisty
* * *
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 16.35
bartos/kor
REKLAMA
REKLAMA