Nagroda Mediów Publicznych 2022. Maria Dłużewska laureatką w kategorii Obraz

Maria Dłużewska - reżyser filmów dokumentalnych i scenarzystka - została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz.  - Mam obsesję pokazywania ludzi, o których często nie pamiętamy, o których nie wiemy - a których życie jest piękne, spełnione i oni wiedzą po co żyją, lub wiedzą jak żyć. Jakkolwiek byłoby trudno - to żeby życie miało sens - mówiła Polskiemu Radiu nagrodzona.

2022-12-05, 20:25

Nagroda Mediów Publicznych 2022. Maria Dłużewska laureatką w kategorii Obraz

Statuetkę wręczono podczas uroczystej gali laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022 w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

Osiągnięcia w kategorii Obraz nagradza Telewizja Polska. Statuetki przyznawane są w też w trzech innych kategoriach - Muzyka (nagradza Polskie Radio), Słowo (nagradza Polska Agencja Prasowa) i Idea (nagradzają rozgłośnie regionalne).

Maria Dłużewska - laureatka Nagrody Mediów Publicznych

Maria Dłużewska, reżyser ponad czterdziestu filmów dokumentalnych, została doceniona przez Kapitułę za twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie.

REKLAMA

Debiutowała filmem "Pierwszy dzień miasta". Zrealizowała również: "Krótkie popołudnie na Mazurach" - poetycką opowieść o Janie Krzysztofie Kelusie, "Bitwę" - opowieść o studencie, który stworzył wierną kopię obrazu Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", film "Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść", "Zorzę II nad Gdańskiem" - historię prowokacji zorganizowanej przez SB w czasie wizyty Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku, "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" - opowieść o Andrzeju i Joannie Gwiazdach.

Najnowszy film Marii Dłużewskiej "Dzielnieśmy stali, celnie rzucali" (2022) opowiada o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1970 r., o brutalnie stłumionym buncie robotników. Opiera się na wcześniej nieznanych nagraniach dźwiękowych zarejestrowanych w Sztabie Dowodzenia MSW w Warszawie. To zapis ponad 100 godzin rozmów osób zaangażowanych w pacyfikację protestów.

"Podziękowanie za zaufanie"

Maria Dłużewska powiedziała Polskiemu Radiu, że w swoich filmach opowiada o silnych i pięknych ludziach. - Największym moim szczęściem, największą zdobyczą było zyskanie zaufania ludzi, którzy byli skazani na zapomnienie. Te pięć lat, kiedy nie było nas w telewizji, ale przede wszystkim nie było ich - nie było ludzi Smoleńska, po strasznej traumie, po ogromnych dramatach - to piękni, silni ludzie. I to jest to podziękowanie spod serca, że oni mi wtedy zaufali, i że ich mamy - zapisaliśmy ich - mówiła laureatka kategorii Obraz.

- Opowiadam o ludziach, którzy wiedzą po co żyją. Mam obsesję pokazywania ludzi, o których często nie pamiętamy, o których nie wiemy - a których życie jest piękne, spełnione i oni wiedzą po co żyją, lub wiedzą jak żyć. Jakkolwiek byłoby trudno - to żeby życie miało sens. I życie moich bohaterów zawsze ma sens dla nas. Przynajmniej zawsze możemy się na nich wspierać i tę siłę od nich brać. To jest wielka rzecz - mówiła reżyser i scenarzystka Maria Dłużewska.

REKLAMA


Posłuchaj

Maria Dłużewska odbierając statuetkę powiedziała, że nagroda należy się bohaterom jej filmów (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Laureatka podziękowała również widowni za to, że zawsze mogła na nią liczyć. - To jest nagroda dla bohaterów moich wszystkich filmów, ale również nagroda dla widzów, którzy w tym najgorszym czasie, przez pięć lat - kiedy nie było w telewizji ani filmowych bohaterów, ani mnie, ani moich wspaniałych kolegów - współtwórców tych filmów, ta widownia była z nami i jest z nami do dziś. Naprawdę, jesteśmy dzięki nim - silni, spokojni, bezpieczni, że wszytko będzie dobrze - podkreśliła.

Nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Obraz

Maria Dłużewska jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Za działalność w podziemiu odznaczona w 2008 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W kategorii Obraz nominowani byli również aktor i reżyser Andrzej Mastalerz oraz scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator Zdzisław Cozac.

REKLAMA

Statuetki przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa. Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak, Mirosław Bork, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka.

Czytaj również:

IAR/jmo, mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej