more_horiz
Wiadomości

Morski Oddział SG prowadzi rekrutację. Zobacz, jak zostać strażnikiem granicznym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 13:43
- Rozpoczęliśmy rekrutację do Straży Granicznej na przyszły rok. Możemy przyjąć do 75 osób - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału SG.
Jak zostać strażnikiem granicznym?
Jak zostać strażnikiem granicznym?Foto: PR

Morski Oddział Straży Granicznej chroni m.in. granicy Polski z Rosją na Zalewie Wiślanym. Tam nasz reporter sprawdził, jak wyglądają codzienne patrole z użyciem poduszkowca. Na pokładzie jednostki rozmawiał z rzecznikiem prasowym Morskiego Oddziału SG o specyfice służby na tym terenie, ale też o możliwości dołączenia do szeregów Straży Granicznej. 

Więcej o działaniu strażników służących pod obwodem kaliningradzkim, możesz zobaczyć w naszym reportażu >>>

Morski Oddział Straży Granicznej swoim zasięgiem obejmuje całe województwa zachodniopomorskie, pomorskie i fragment województwa warmińsko-mazurskiego. - Poza lądowym odcinkiem ochraniamy też granicę morską RP. W naszej jurysdykcji są tzw. morskie wody wewnętrzne - tłumaczy kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy oddziału.

Dodaje, że charakter patroli zależy od specyfiki akwenu, na którym się one odbywają. - Większe jednostki operują na Zatoce Gdańskiej i w rejonie Świnoujścia oraz Kołobrzegu. Natomiast te lżejsze i poduszkowce przeważnie wykorzystywane są na Zalewie Wiślanym - precyzuje.

ZOBACZ: codzienna służba Morskiego Oddziału SG

Zakres zadań

Służba w Morskim Oddziale SG to nie tylko ochrona granic w postaci patroli na lądzie i wodzie. - Mamy kontrolerów, którzy pełnią służbę na przejściach granicznych morskich i lotniczych. W naszych szeregach są też pirotechnicy, przewodnicy psów, specjaliści ds. migracji czy wykrywania fałszerstw - wylicza Jóźwiak.

Komandor podkreśla ponadto, że zadaniem strażników jest też nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi. - Wielokrotnie uczestniczyliśmy w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Pomagaliśmy wędkarzom, którzy zimą zostali odcięci od stałego lądu, bo znaleźli się na dużym fragmencie lodu. Latem nasi funkcjonariusze pomagali m.in. wyplątać jacht z sieci czy ewakuowali żeglarza, który miał problemy ze zdrowiem - wspomina.

Zakres zadań strażników granicznych jest bardzo szeroki, ale daje też możliwość rozwoju osobistego. - Możemy rozwijać nasze pasje i zdobywać nową wiedzę - mówi rzecznik.

ZOBACZ: jak zostać strażnikiem granicznym

Jak wstąpić w szeregi SG?

Aby zostać strażnikiem granicznym, nie jest konieczne wcześniejsze pełnienie służby mundurowej, nie ma też ograniczeń wiekowych. - Taka osoba musi posiadać wyłącznie obywatelstwo polskie oraz minimum średnie wykształcenie - podkreśla kmdr ppor. Andrzej Juźwiak.

Rekrutacja podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym kandydat składa odpowiednie dokumenty, które są poddawane weryfikacji. Następnie jest on kierowany na badanie psychologiczne i psychofizjologiczne. Podczas drugiego etapu kandydaci rozwiązują test wiedzy ogólnej i przechodzą test sprawnościowy. Na koniec ponownie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie morski.strazgraniczna.pl.

Paweł Kurek/kor

Zobacz także

Zobacz także