Morski Oddział SG prowadzi rekrutację. Zobacz, jak zostać strażnikiem granicznym
- Rozpoczęliśmy rekrutację do Straży Granicznej na przyszły rok. Możemy przyjąć do 75 osób - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału SG.
2022-12-06, 13:43
Morski Oddział Straży Granicznej chroni m.in. granicy Polski z Rosją na Zalewie Wiślanym. Tam nasz reporter sprawdził, jak wyglądają codzienne patrole z użyciem poduszkowca. Na pokładzie jednostki rozmawiał z rzecznikiem prasowym Morskiego Oddziału SG o specyfice służby na tym terenie, ale też o możliwości dołączenia do szeregów Straży Granicznej.
Morski Oddział Straży Granicznej swoim zasięgiem obejmuje całe województwa zachodniopomorskie, pomorskie i fragment województwa warmińsko-mazurskiego. - Poza lądowym odcinkiem ochraniamy też granicę morską RP. W naszej jurysdykcji są tzw. morskie wody wewnętrzne - tłumaczy kmdr ppor. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy oddziału.
Dodaje, że charakter patroli zależy od specyfiki akwenu, na którym się one odbywają. - Większe jednostki operują na Zatoce Gdańskiej i w rejonie Świnoujścia oraz Kołobrzegu. Natomiast te lżejsze i poduszkowce przeważnie wykorzystywane są na Zalewie Wiślanym - precyzuje.
REKLAMA
ZOBACZ: codzienna służba Morskiego Oddziału SG
Zakres zadań
Służba w Morskim Oddziale SG to nie tylko ochrona granic w postaci patroli na lądzie i wodzie. - Mamy kontrolerów, którzy pełnią służbę na przejściach granicznych morskich i lotniczych. W naszych szeregach są też pirotechnicy, przewodnicy psów, specjaliści ds. migracji czy wykrywania fałszerstw - wylicza Jóźwiak.
Komandor podkreśla ponadto, że zadaniem strażników jest też nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi. - Wielokrotnie uczestniczyliśmy w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Pomagaliśmy wędkarzom, którzy zimą zostali odcięci od stałego lądu, bo znaleźli się na dużym fragmencie lodu. Latem nasi funkcjonariusze pomagali m.in. wyplątać jacht z sieci czy ewakuowali żeglarza, który miał problemy ze zdrowiem - wspomina.
Zakres zadań strażników granicznych jest bardzo szeroki, ale daje też możliwość rozwoju osobistego. - Możemy rozwijać nasze pasje i zdobywać nową wiedzę - mówi rzecznik.
ZOBACZ: jak zostać strażnikiem granicznym
Jak wstąpić w szeregi SG?
Aby zostać strażnikiem granicznym, nie jest konieczne wcześniejsze pełnienie służby mundurowej, nie ma też ograniczeń wiekowych. - Taka osoba musi posiadać wyłącznie obywatelstwo polskie oraz minimum średnie wykształcenie - podkreśla kmdr ppor. Andrzej Juźwiak.
REKLAMA
Rekrutacja podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym kandydat składa odpowiednie dokumenty, które są poddawane weryfikacji. Następnie jest on kierowany na badanie psychologiczne i psychofizjologiczne. Podczas drugiego etapu kandydaci rozwiązują test wiedzy ogólnej i przechodzą test sprawnościowy. Na koniec ponownie odbywa się rozmowa kwalifikacyjna.
Więcej informacji można znaleźć na stronie morski.strazgraniczna.pl.
Paweł Kurek/kor
REKLAMA