more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne. Mularczyk dla Polskiego Radia: dajemy Niemcom kilka tygodni na odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 17:47
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział, że Polska daje Niemcom jeszcze kilka tygodni na odpowiedź na notę dyplomatyczną w sprawie reparacji. Wiceszef MSZ przebywa w Berlinie, gdzie odbędzie rozmowy z przedstawicielami niemieckiego rządu. W rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył, że liczy na podjęcie dialogu w sprawie reparacji.
Arkadiusz Mularczyk dla Polskiego Radia: dajemy Niemcom kilka tygodni na odpowiedź
Arkadiusz Mularczyk dla Polskiego Radia: dajemy Niemcom kilka tygodni na odpowiedźFoto: Archiwum Cyfrowe NAC

- Myślę, że to jest kwestia czasu. Może kilku tygodni, miesięcy, kiedy uznają, że nie warto się z Polską w przegranej sprawie patyczkować. Muszą mieć świadomość, że podejmiemy szereg działań o charakterze międzynarodowym, co może być dla nich bardzo bolesne - zwrócił uwagę Arkadiusz Mularczyk.

Minister w rozmowach przedstawiać będzie raport o stratach wojennych Polski w wyniku okupacji niemieckiej. Zaznaczył, że w relacjach polsko-niemieckich to najlepszy moment, by przypomnieć o konsekwencjach napaści na Polskę.

Dziewięć żądań

- Myśmy wysłali notę dyplomatyczną, gdzie postawiliśmy dziewięć żądań, do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi, tak że można powiedzieć, że piłeczka leży po stronie Niemiec. Ja nie znam żadnego dokumentu urzędowego, na podstawie którego Polska by się miała tych reparacji rzekomo zrzec. To był pewien fakt propagandowy, fakt medialny, natomiast nie ma żadnego dokumentu urzędowego w tej sprawie. To Niemcy się dzisiaj muszą zmierzyć z poszukiwaniem argumentów prawnych, że tych reparacji Polska się zrzekła - zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.

Posłuchaj
00:19 12086453_2.mp3 Arkadiusz Mularczyk dla Polskiego Radia: dajemy Niemcom kilka tygodni na odpowiedź (IAR)

Przy alei Unter den Linden w Berlinie wiceminister Mularczyk wziął też udział w uroczystości na placu budowy nowej siedziby ambasady RP w Berlinie. Nad nowym budynkiem zawisła symboliczna wiecha, która oznacza zakończenie prac konstrukcyjnych. Niebawem rozpoczną się prace wykończeniowe, które potrwają kilka miesięcy, placówka zacznie działać za rok.

>>> #bezprzedawNIEnia - zobacz serwis specjalny <<<

Czytaj także:

Zobacz: Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia

dn/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także