more_horiz
Wiadomości

Dziś uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Ks. Skrzypczak: potrzebujemy Maryi, aby odnaleźć drogę do Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 05:20
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przypomina ona prawdę, że Maryja od chwili swego poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego.
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.Foto: Shutterstock

Ksiądz profesor Robert Skrzypczak powiedział, że Bóg zachowując Maryję od wszelkiej zmazy grzechu uczynił "święty wyjątek".

- Potrzebujemy Maryi, aby odnaleźć drogę do Chrystusa, do Betlejem. Maryja przychodzi jako wielka prorokini, zaraz po Janie Chrzcicielu, przychodzi, żeby nam pokazać drogę, bo ona ją zna. Maryja cała została zanurzona w miłości Boga od pierwszego momentu swojego istnienia, bo właśnie na tym polega Niepokalane Poczęcie - została obdarzona pewnym szczególnym przywilejem - niektórzy teologowie mówią: "Święty wyjątek" - wyjaśnia kapłan.

"Zmaza grzechu"

Ksiądz Robert Skrzypczak dodaje, że Bóg wybierając Maryję na Matkę swojego syna, zachował ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. - Nie ma w niej dziedziczonego grzechu pierworodnego, nie ma w niej skażenia natury, nie ma w niej pęknięcia - w Maryi wszystko jest na tak. W Maryi wszystko jest zwrócone w stronę Boga. W ten sposób Pan Bóg przygotował sobie mieszkanie. Przygotował miejsce, w którym miało na ziemi pojawić się słowo. W którym miał wzrastać przez dziewięć miesięcy - w kobiecym łonie, jako prawdziwe ludzkie dziecko - Syn Boga - tłumaczył.

Posłuchaj
00:31 12089214_2.mp3 Ks. prof. Robert Skrzypczak o Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP (IAR)

Czytaj także:

Jak dodawał "Maryja jest prorokinią naszej przyszłości, celu, do którego zmierzamy". - To co Maryja dostała, w ramach świętego wyjątku, my będziemy mogli w tym uczestniczyć, o ile damy się - jak ona - ogarnąć miłości Boga i o ile pójdziemy za Chrystusem, który obiecuje nam, że pokona w nas wszelkie zło, zniszczy w nas jakikolwiek grzech i pozwoli nam uczestniczyć w swoim Zmartwychwstaniu. Śmierci już nie będzie. Bo w Niepokalanym Poczęciu nie ma ani śmierci, ani pęknięcia, ani wątpliwości. Egzystencja Maryi to jest jedno wielkie tak. Wychylenie się w stronę Boga - wyjaśnia duszpasterz.

Dogmat Niepokalanego Poczęcia został ogłoszony w 1854 roku przez Piusa IX bullą "Ineffabilis Deus".

Posłuchaj
00:28 12089214_1.mp3 Ks. prof. Robert Skrzypczak o Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP (IAR)

"Godzina łaski dla świata"

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przypada również nabożeństwo zwane "Godziną łaski dla świata" - od 12.00 do 13.00. U jego początków są objawienia prywatne Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari. Matka Boża objawiając się w tym dniu pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała: "Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata".

Na Jasnej Górze uroczystości rozpoczną się nieszporami w kaplicy Matki Bożej. Po nieszporach grupa duchownych i wiernych w tak zwanej procesji światła przejdzie przed figurę Niepokalanej na placu przed Jasną Górą. Tam metropolita częstochowski dokona Aktu Zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata Matce Bożej. Następnie w koszu drabiny strażackiej arcybiskup zostanie wyniesiony w górę, aby złożyć u stóp figury Niepokalanej wiązankę białych róż.

Posłuchaj
00:32 12089214_3.mp3 Ks. prof. Robert Skrzypczak o Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP (IAR)

Czytaj także:

IAR/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także