Przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt zakłada, że w skład komisji będą mogli wchodzić zarówno posłowie, jak i eksperci. Jej członkowie będą funkcjonować w randze sekretarza stanu. Komisja będzie badać wpływy rosyjskie na politykę energetyczną Polski i będzie mogła także inicjować rozwiązania legislacyjne oraz prowadzić działania prewencyjne, na przykład występując o zawieszenie uprawnień osób, które podlegały wpływom rosyjskim.
Posiedzenie Sejmu. Plan obrad
Odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jej celem jest uszczelnienie systemu świadczeń wypłacanych Ukraińcom. Zakłada, że uchodźcy będą pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Mają się też zmienić kwestie rejestracji obywateli Ukrainy - złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po ataku Rosji 24 lutego, będzie obowiązkowe.
00:59 12097183_1.mp3 W Sejmie m.in. komisja ds. rosyjskich wpływów i ustawa budżetowa na 2023 (IAR)
Sejm przeprowadzi ponadto drugie czytanie projektu przyszłorocznego budżetu. Dochody państwa wyniosą 604,7 miliarda złotych, a wydatki 672 miliardy 700 milionów złotych. To oznacza, że deficyt wyniesie nie więcej niż 68 miliardów złotych. Założono, że w przyszłym roku PKB wzrośnie o 1,7 procent, średnioroczna inflacja wyniesie 9,8 procent, a stopa bezrobocia na koniec 2023 roku ma wynieść 5,4 procent. Trzecie czytanie odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu 15 grudnia.
Na 20.00 zaplanowano rozpatrzenie wniosku opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
W środę posłowie rozpoczną prace nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zakłada on utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców.
Zobacz także:
Zobacz także: "Śniadanie w Trójce" - polityczne podsumowanie tygodnia
jp/IAR