more_horiz
Wiadomości

Sondaż: dwie trzecie Polaków popiera nowelizację ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 08:34
- 66 proc. Polaków za nowelizacją ustawy o SN, która ma otworzyć drogę do wypłaty środków z KPO. Przeciwko jest 19 proc. badanych, a 15 proc., nie ma w tej sprawie zdania – wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.
Większość Polaków popiera nowelizację ustawy o SN.
Większość Polaków popiera nowelizację ustawy o SN.Foto: shutterstock.com/kolbet

Na pytanie, czy Sejm powinien przyjąć wynegocjowaną z Komisją Europejską ustawę o Sądzie Najwyższym, która ma umożliwić Polsce otrzymanie funduszy z KPO - 26,5 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 39,6 "raczej tak".

5,8 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "raczej nie", a 13,1 proc. "zdecydowanie nie". 15 proc. nie wyraziło zdania w tej sprawie.

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", portalu Dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl został przeprowadzony w dniach 16-18 grudnia br. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Konsultacje z prezydentem

W piątek (16.12) prezydent Andrzej Duda odbył konsultacje dotyczące projektu noweli ustawy o SN. Jak oświadczył wcześniej, nie współuczestniczył w przygotowaniu tego projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował też o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne.

Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, wniesionym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów, po zakładanej likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny.

Przyjęcie nowych przepisów jest jednym z warunków, czyli kamieni milowych potrzebnych do wypłaty Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt został skonsultowany z Komisją Europejską i według zapewnień ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka - ma spełniać unijne wymogi.

Poselski projekt został jednak zdjęty z porządku obrad Sejmu. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział dziennikarzom, że to reakcja na apel prezydenta, by rozważnie procedować nowe przepisy. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że teraz czas na konsultacje projektu, które mają potrwać 2-3 tygodnie.

Zobacz także:

Zobacz także: minister Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 3 Polskiego Radia

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także