more_horiz
Wiadomości

Abolicja dla Polaków walczących na Ukrainie. Do Sejmu trafił projekt ustawy w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 12:18
Do Sejmu trafił projekt ustawy o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za podjęcie służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Pod projektem ustawy podpisali się posłowie wszystkich klubów parlamentarnych oraz koła Polska 2050 i PPS-u. Poinformował o tym na Twitterze minister w Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. "Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy popierają projekt!" - napisał.
Do Sejmu trafił projekt ustawy ws. abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Do Sejmu trafił projekt ustawy ws. abolicji dla Polaków walczących w UkrainieFoto: PAP/Abaca/AA/ABACA

Projekt zakłada między innymi brak odpowiedzialności karnej za podjęcie przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy bez wymaganej wcześniej zgody. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami Kodeksu karnego, "kto, będąc obywatelem polskim, przyjmie bez zgody obowiązki wojskowe w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". 

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, jego celem jest "dostosowanie przepisów obowiązujących obywateli, którzy chcą w ten sposób wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy, w obronie integralności terytorialnej państwa i demokratycznego porządku prawnego ukraińskiego państwa oraz przeciwdziałać agresywnej polityce rosyjskiej".

Wojna na Ukrainie. "Konieczne niestandardowe działania"

Podkreślono też, że "rozpoczęta w 2014 roku i znacznie rozszerzona w lutym tego roku agresja Rosji na Ukrainę to sytuacja szczególna z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego Polski, która wymaga niestandardowych działań ze strony państwa. Obywatele Polski decydujący się na wstąpienie do ukraińskiego wojska kierują się solidarnością z państwem niewinnie zaatakowanym przez agresora, który nie ukrywa wrogich zamiarów także wobec Polski, a także patriotyzmem, działając tym samym na rzecz bezpieczeństwa Polski" - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt skierowano do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych oraz Biuro Legislacyjne. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Gwóźdź.

Czytaj także:

Zobacz: Paweł Łatuszka białoruski opozycjonista w Programie 3 Polskiego Radia

IAR

asp

Zobacz także

Zobacz także