Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Premier Morawiecki apeluje do polityków
- Apeluję do wszystkich ludzi w polityce - we władzy wykonawczej i ustawodawczej, i w koalicji, i w opozycji - o poparcie złożonego w ubiegłym tygodniu projektu i o dalszą wspólną pracę dla Polski - napisał w tekście opublikowanym na portalu i.pl premier Mateusz Morawiecki.
2022-12-22, 19:41
13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który według autorów ma wypełnić kluczowy kamień milowy w sprawie KPO.
"Apeluję do wszystkich ludzi w polityce - we władzy wykonawczej i ustawodawczej, i w koalicji, i w opozycji - o poparcie złożonego w ubiegłym tygodniu projektu i o dalszą wspólną pracę dla Polski" - napisał w tekście opublikowanym na i.pl premier Mateusz Morawiecki.
Jak ocenił, "drogą do klęski jest blokada tego kompromisu, pod najróżniejszymi, często szczytnymi pretekstami. Bo efektem takiej blokady będzie dalsze trwanie konfliktu i osłabienie pozycji Polski".
"Kompromis nie jest na pewno idealny, ma wiele mankamentów. Wypracowany kształt projektowanej ustawy zmieniającej procedury w niektórych postępowaniach sądowych jest zgodny z Konstytucją RP – potwierdzają to konstytucjonaliści, z którymi się konsultowałem. Jeżeli projekt ten zostanie uchwalony, a ustawa podpisana przez Prezydenta, Polska zyska ogromną szansę na zakończenie konfliktu z Komisją Europejską. Zyskamy narzędzia do budowy silnej gospodarki, silnej armii i silnego państwa. Narzędzia do skutecznej obrony suwerenności i niepodległości – przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi" - czytamy.
REKLAMA
"Dlatego właśnie apeluję do wszystkich ludzi w polityce, którzy kierują się tymi samymi zasadami – we władzy wykonawczej i ustawodawczej, i w koalicji, i w opozycji – o poparcie złożonego w ubiegłym tygodniu projektu i o dalszą wspólną pracę dla Polski" - zaapelował szef rządu.
Tekst z apelem premiera ukazał się na portalu i.pl w czwartek. Jak czytamy w adnotacji, całość tekstu premiera zostanie opublikowana w piątkowym wydaniu wszystkich dzienników regionalnych Polska Press Grupy oraz na portalu i.pl.
Projekt noweli ustawy o SN
Zgodnie z projektem noweli ustawy o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".
Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.
REKLAMA
Projekt krytykuje koalicjant PiS - Solidarna Polska. Projekt miał być procedowany w Sejmie jeszcze przed świętami, ale został zdjęty z porządku obrad izby. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego. W piątek ma odbyć się spotkanie premiera Morawieckiego z ministrem sprawiedliwości, szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro, dotyczące tego projektu.
- Nowelizacja ustawy o SN. Pamuła (PiS): jest zgoda na to, by kamienie milowe rzucone nam pod nogi przez KE przyjąć
- "Opozycja wspiera Niemcy w ataku na Polskę". Antoni Macierewicz o sprawie pieniędzy z UE
- "Kompromis musi szanować konstytucję". Prezydencki minister o zmianach w Sądzie Najwyższym
dn/PAP
REKLAMA