"Opozycja wspiera Niemcy w ataku na Polskę". Antoni Macierewicz o sprawie pieniędzy z UE

- Opozycja robi wszystko, żeby Polska nie otrzymała pieniędzy z KPO, próbuje legalizować bezprawne przetrzymywanie pieniędzy przez KE i wspiera Niemcy w ataku na Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i były szef MON Antoni Macierewicz. - To jest bardzo niebezpieczny atak. Oczywiście, nie aż tak niebezpieczny jak to, co Rosja robi z Ukrainą, ale to atak na Polskę, skandaliczny, niedopuszczalny - podkreślił.

2022-12-20, 08:03

"Opozycja wspiera Niemcy w ataku na Polskę". Antoni Macierewicz o sprawie pieniędzy z UE
Antoni Macierewicz. Foto: PR24/AK

- Trzeba jasno powiedzieć, że to nie jest tak, że z Polski "odpływają pieniądze" z KPO. One są bezprawnie przetrzymywane przez Komisję Europejską - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i były szef MON Antoni Macierewicz, pytany o ustawę o Sądzie Najwyższym i ryzyko wstrzymania wypłat KPO przez UE.

- Próbuje to legalizować opozycja, która robi wszystko, żeby Polska nie otrzymała pieniędzy, która wspiera Niemcy atakujące w tej sprawie Polskę - dodał.  - To jest bardzo niebezpieczny atak. Oczywiście, nie aż tak niebezpieczny jak to, co Rosja robi z Ukrainą, ale to atak na Polskę, skandaliczny, niedopuszczalny. To nie jest tak, że one [pieniądze z KPO - red.] nam odpływają. One są nam kradzione, z tego trzeba zadawać sobie sprawę - ocenił.

Opinie prezydenta i władz SN

Gość audycji "24 pytania" przypomniał, że ustawę reformująca polskie sądownictwo ocenili zarówno prezydent Andrzej Duda jak i I Prezes SN Małgorzata Manowska. - Tam są bardzo istotne braki, które muszą zostać zmienione, które muszą zostać przedyskutowane i po ich rozstrzygnięciu, gdy ta ustawa będzie konstytucyjna, mam nadzieję, że zostanie przyjęta, ale musi być zgodna z konstytucją - wskazał.

- Nie może być tak, żeby Polska miała narzucone bezprawie - podkreślił Antoni Macierewicz.

REKLAMA

Konieczne zmiany w projekcie ustawy

Komentując zdanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w ocenie którego ustawa reformując sądownictwo wymaga poprawek oraz zdanie Solidarnej Polski, która przestrzega przez zapisami proponowanej nowelizacji, gość "24 pytań" stwierdził, że "Solidarna Polska i prezes Kaczyński mają takie samo zdanie w tej sprawie, i słusznie".

- Trzeba tę ustawę tak przekształcić, by ona była zgodna z prawem. Powiedziałem dokładnie to samo: wszyscy się zgadzamy, a praca w tej sprawie trwa. Sejm jest, o ile się nie mylę, zwołany na 11 stycznia 2023 i wtedy, mam nadzieję, ta ustawa będzie mogła być przyjęta, po jej dopracowaniu - mówił Antoni Macierewicz.

Posłuchaj

Antoni Macierewicz: pieniądze z KPO nam odpływają. One są nam kradzione, z tego trzeba zadawać sobie sprawę ("24 pytania"/ PR24) 16:00
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Projekt zmian w sądach złożony w Sejmie

W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS, który jest kompromisem z Komisją Europejską i ma odblokować wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Początkowo zapowiadano, że trafi pod obrady Sejmu w najbliższy wtorek, ostatecznie ma to nastąpić na posiedzeniu zaplanowanym na styczeń.

Projekt przewiduje między innymi że w sprawach dyscyplinarnych i immunitetowych dotyczących sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Sąd Najwyższy, co przewidują obecne przepisy. Zakłada, że do NSA trafią także tak zwane testy niezawisłości sędziów.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w czwartek, że będzie oceniał przedłożony projekt pod względem zgodności z konstytucją. Ponadto zaznaczył, żenie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, którzy będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

REKLAMA

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes PiS, były szef MON)

Data emisji: 20.12.2022

Godzina emisji: 7.06

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej