more_horiz
Wiadomości

"Rząd ma czas do końca lutego". Rzecznik PiS o nowelizacji ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 16:17
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział w Sejmie, że rząd ma czas do końca lutego na przygotowanie rozwiązań legislacyjnych w sprawie sądownictwa. Podkreślił, że termin ten został uzgodniony na drodze konsultacji z Komisją Europejską.
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział w Sejmie, że do końca lutego rząd ma czas na przygotowanie rozwiązań legislacyjnych w sprawie sądownictwa
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział w Sejmie, że do końca lutego rząd ma czas na przygotowanie rozwiązań legislacyjnych w sprawie sądownictwaFoto: Tatyana Vyc/Shutterstock

W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS, który jest kompromisem z Komisją Europejską i ma odblokować wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Początkowo zapowiadano, że trafi pod obrady Sejmu w najbliższy wtorek, ostatecznie ma to nastąpić na posiedzeniu zaplanowanym na styczeń.

Wątpliwości

Rafał Bochenek mówił, że wątpliwości i sugestie do projektu przedstawił prezydent Andrzej Duda, a także inne środowiska polityczne. Dodał, że projekt jest obecnie przedmiotem konsultacji między prezydentem, a rządem. Zaapelował, aby poczekać na efekty prowadzonych rozmów.

Projekt przewiduje między innymi, że w sprawach dyscyplinarnych i immunitetowych dotyczących sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Sąd Najwyższy, co przewidują obecne przepisy. Zakłada, że do NSA trafią także tak zwane testy niezawisłości sędziów.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w czwartek, że będzie oceniał przedłożony projekt pod względem zgodności z konstytucją. Ponadto zaznaczył, że nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Posłuchaj
00:25 12108585_1.mp3 Rzecznik PiS o projekcie nowelizacji ustawy o SN (IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także