Nowelizacja ustawy o sądownictwie. Szef KPRM liczy na porozumienie w rządzie

2022-12-23, 10:36

Nowelizacja ustawy o sądownictwie. Szef KPRM liczy na porozumienie w rządzie
Szef KPRM mówił w Polskim radui 24, że liczy na porozumienie premiera i ministra sprawiedliwości. Foto: MD/ FORUM

- Moim zdaniem potrzebne jest porozumienie i jest szansa na porozumienie z Solidarną Polską, jeśli chodzi o reformę polskiego sądownictwa - powiedział w Polskim Radiu 24 szef KPRM Marek Kuchciński, komentując spotkanie premiera i ministra sprawiedliwości. - Jest czas na poważne pochylenie się nad tym projektem - podkreślił.

W KPRM odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem sprawiedliwości, szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro ws. projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiany w prawie mają pomóc uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy, na co dotychczas nie wyrażała zgody Komisja Europejska. Nowym przepisom sprzeciwia się jednak Solidarna Polska, koalicjant PiS w Zjednoczonej Prawicy, której politycy argumentują, że nowe przepisy naruszają konstytucję.

- Liczę na to, że porozumienie zostanie osiągnięte - przyznał w Polskim Radiu 24 szef KPRM Marek Kuchciński.  

Podstawowe prawa Polski

- Wydaje się, że może i słusznie prezydent Andrzej Duda nakłonił obóz rządowy, by jeszcze bardziej pochylić się bardziej nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym - po to, by mieć całkowitą pewność co do tego, że ten projekt ustawy nie będzie stawiał w wątpliwość przepisów konstytucji - podkreślił.

- Jest czas na poważne pochylenie się [nad tym projektem] - wskazał były marszałek Sejmu. Jego zdaniem Solidarna Polska "od początku miała inne zdanie na ten temat", jej politycy chcieli iść "radykalnym i bardzo mocnym" kursem, co w konsekwencji, "prawdopodobnie" skończyłoby brakiem KPO. - Mówimy "prawdopodobnie", bo to cały czas jest polityka - zaznaczył.

Ocenił, że w sprawie KPO "musimy bronić naszych podstawowych praw wynikajacych z konstytucji i rozumienia suwerenności każdego państwa członkowskiego, i bronić jednocześnie zasady, że w UE wszystkie państwa powinny być równe".

Szansa na porozumienie

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że nie zakłada scenariusza rządu mniejszościowego. - Moim zdaniem potrzebne jest porozumienie i jest szansa na porozumienie z Solidarną Polską, jeśli chodzi o tę konkretną ustawę - powiedział Marek Kuchciński.

Czytaj także:

Posłuchaj

Konsultacje z Solidarną Polską i Pałacem Prezydenckim, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu - relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

 

Marek Kuchciński gościem Polskiego Radia 24. Zobacz nagranie rozmowy

Prezydent na straży nominacji sędziów

13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który według autorów ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Sprawy dyscyplinarne - do NSA

Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

W ubiegłym tygodniu Zbigniew Ziobro oświadczył, że Solidarna Polska oczekuje od premiera spotkania i "wskazania drogi wyjścia z nowej sytuacji politycznej, związanej ze złożeniem projektu nowelizacji ustawy o SN". Wcześniej Zbigniew Ziobro poinformował, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem, proponowane przepisy naruszają bowiem konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność.

Czytaj także:

Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej