104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu oddano hołd bohaterom
W Poznaniu uczczono 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęły się od oddania hołdu pierwszemu powstańczemu dowódcy, generałowi Stanisławowi Taczakowi. Spoczywa on na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.
2022-12-27, 16:51
Jak mówił jeden z uczestników uroczystości, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki, z roku na rok o Powstaniu jest coraz głośniej.
Nowe święto państwowe
- Na pewno pomogło nam nowe święto państwowe, w Polskę poszedł sygnał, że było takie zwycięskie powstanie i, co ono oznaczało dla odradzającej się ojczyzny, tym bardziej Wielkopolanie poczuli, że teraz nie wypada zostać w domu, nie wypada nie wywiesić flagi skoro tą dumą chwalimy się przed innymi, to sami pokażmy tę dumę, najprostszym sposobem jest wywieszenie flagi - podkreślił Przemysław Terlecki.
O godz. 12.30 w poznańskiej farze odprawiono uroczystą mszę świętą. Z okazji rocznicy przez centrum Poznania przeszedł pierwszy Marsz ku czci Powstańców Wielkopolskich. Uczestnicy spotkali się najpierw na Placu Mickiewicza, gdzie odśpiewali hymn i wysłuchali patriotycznych pieśni. Później ruszyli pod Pomnik Powstańców Wielkopolski, by złożyć kwiaty. Na przodzie nieśli baner, na którym napisali "Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim". Główne uroczystości rozpoczną się o 16.40 przed poznańskim Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
- Powstanie wielkopolskie. Prof. Roszkowski: mieszkańcy regionu wiedzieli, że odrodzenie Polski to priorytet
- Józef Dowbor-Muśnicki – dowódca Powstania Wielkopolskiego
"Pamiętajmy o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim!"
Do rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego nawiązał też prezydent Andrzej Duda. Na profilu prezydenta na Twitterze zamieszczono z tej okazji krótki film. Występujące w nim osoby przypominają, że powstańcy podjęli walkę o swój dom i o Polskę. - Pamiętajmy o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim! Chwała bohaterom! - mówił prezydent Andrzej Duda.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Powstańcy w krótkim czasie opanowali niemal całą pruską Prowincję Poznańską. Walki zakończyły się politycznym i militarnym sukcesem oraz podpisaniem rozejmu polsko-niemieckiego 16 lutego 1919 roku w Trewirze. W rezultacie powstania prawie wszystkie ziemie wielkopolskie weszły w skład państwa polskiego.
PAP/jb
REKLAMA