Wypłata z KPO. Premier Morawiecki: kompromis z KE sprawi, że środki szeroką falą przypłyną do Polski
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ma nadzieję, iż "parlament przyjmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wypracowany przez ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka. Kompromis, który minister zawarł z KE, sprawi, że środki szeroką falą przypłyną do Polski".
2023-01-02, 20:28
Podczas Q&A w poniedziałek wieczorem szef rządu pytany był m.in. o to, czy "warto dostać KPO za cenę utraty suwerenności". - Nie ma najmniejszej naszej zgody na utratę suwerenności i nie ma najmniejszego ryzyka z tym związanego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wytyczył twarde konstytucyjne granice - odpowiedział Mateusz Morawiecki.
- Kompromis, który zawarł pan minister Szynkowski vel Sęk z Komisją Europejską, jest bardzo dobrym kompromisem w tym sensie, że doprowadzi do tego - jeśli będzie przyjęty przez parlament - że środki szeroką falą przypłyną do Polski - wskazywał premier. Mateusz Morawiecki zauważył również, że "to, jak zwalczymy te wyzwania gospodarcze, które wokół nas są, i wzmocnimy polską armię, wzmocni polską suwerenność".
Wroga Rosja
Premier wskazywał również, że "prawdziwy wróg jest dziś na Wschodzie". - Dlatego namawiam naszych koalicjantów, by dali sobie spokój z jakimiś drugorzędnymi problemami, ponieważ dziś prawdziwy wróg jest na Wschodzie, prawdziwy wróg to ci, którzy chcą nas pozbawić suwerenności, niepodległości - czyli Rosja - zaznaczył. - My powinniśmy przede wszystkim zadbać o jak najszybsze wypracowanie kompromisu - mam nadzieję, że parlament przyjmie ustawę wypracowaną przez ministra Szynkowskiego vel Sęka - pójść do przodu, patrzeć na to, co jest najlepsze dla polskiego rozwoju - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
13 grudnia ub.r. posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o SN, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.
REKLAMA
- "Nie znajduję wielkiego zagrożenia dla konstytucji". Marek Ast o nowelizacji ustawy o SN
- Dlaczego Polska potrzebuje środków z KPO? "Te pieniądze są jak deszcz po suszy"
- Pieniądze z KPO mogą trafić do Polski wiosną 2023 roku. Minister ds. UE wyjaśnia
Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny, oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.
Projektem Sejm miał zająć się jeszcze w grudniu ub.r., ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego. 16 grudnia prezydent odbył serię konsultacji ws. projektu noweli ustawy o SN: z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałek Sejmu Elżbietą Witek, z prezesem NSA Jackiem Chlebnym, a także z ministrem ds. europejskich Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.
Krytyka Zbigniewa Ziobry
Negatywnie o założeniach projektu wypowiedział się też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Oświadczył, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska nie zaakceptują projektu o SN w przedłożonej przez PiS formie. Jego zdaniem proponowane przepisy naruszają konstytucję w wielu miejscach i ingerują głęboko w polską suwerenność. Zbigniew Ziobro poinformował wtedy, że Solidarna Polska oczekuje od premiera spotkania i rozmów o proponowanych przepisach.
REKLAMA
Posłuchaj
Spotkanie takie odbyło się 23 grudnia ub.r. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś (Solidarna Polska) poinformował, że odbędą się kolejne spotkania polityków SP z premierem w sprawie proponowanych zmian. W poniedziałek premier Morawiecki poinformował, że na środę zaprosił prezesa Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę wraz z posłami SP. - Chciałbym przedstawić im, jakie korzyści z przyjęcia KPO płyną dla wzrostu gospodarki, liczby miejsc pracy, wynagrodzeń czy inwestycji - powiedział premier.
Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt wprowadza także uzupełnienie sposobu badania bezstronności sędziego.
Q&A premiera Mateusza Morawieckiego [ZAPIS TRANSMISJI]:
dz/PAP, IAR, kor
REKLAMA