Bezterminowe prawa jazdy do wymiany. Kiedy upływa termin? Wyjaśniamy

2023-01-08, 10:27

Bezterminowe prawa jazdy do wymiany. Kiedy upływa termin? Wyjaśniamy
Prawo jazdy/zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Siekierski.Photo

Dawniej bezterminowe prawo jazdy było standardem cieszącym kierowców. Obecnie sprawia im niemało utrapienia, ponieważ będą musieli je wymienić. Kiedy upływa termin? Wyjaśniamy.

Dokumenty prawa jazdy mają w Polsce jeszcze przedwojenne tradycje. Najdłużej przybierały formę książeczki podobnej do dawnych dowodów osobistych. Pod koniec lat 90. poprzedniego stulecia prawo jazdy wydawano już w znanej dziś formie plastikowej karty. Z biegiem lat zmieniały się formaty, oprawa graficzna, dane umieszczone na dokumencie i jego zabezpieczenia.

W ostatnim czasie dokument prawa jazdy przeszedł kolejną rewolucję. Co prawda w Polsce nie wydaje się uprawnień bezterminowych już od kilku lat, jednak dopiero niedawno wszedł w życie obowiązek przedłużania ważności.

Prawo jazdy do wymiany

Dokumenty upoważniające do prowadzenia pojazdów są wydawane z datą ważności od 19 stycznia 2013 roku. Najdłużej mogą być aktualne przez 15 lat. Wyjątkiem są problemy zdrowotne, powodujące przeciwwskazania i ograniczenia do kierowania pojazdami.

» INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Prawa jazdy, które zostały wydane do 18 stycznia 2013 roku, podlegają wymianie w okresie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku.

Kto jeszcze musi wymienić prawo jazdy? Każdy, kogo kategoria dokumentu straciła ważność, a także osoby, które zmieniły imię lub nazwisko. Ponadto dokumenty na bieżąco powinni wymieniać kierowcy, którzy zgubili swoje prawo jazdy, uszkodzili je albo uzyskali dodatkowe uprawnienia na prowadzenie pojazdów z kolejnej kategorii. Sprawę można załatwić przez pełnomocnika.

Jak wymienić prawo jazdy?

Do wymiany dokumentu niezbędny będzie wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualne zdjęcie, potwierdzenie wniesienia opłaty, dowód osobisty lub paszport - a w przypadku cudzoziemców paszport albo karta pobytu - a także orzeczenie lekarskie.

Czytaj także:

Warto także sprawdzić, czy ważność badań lekarskich i psychologicznych nie straciła ważności. Następnie przygotowane dokumenty należy złożyć w urzędzie. Koszt za wydanie prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Na odbiór czeka się do dziewięciu dni roboczych od daty złożenia wniosku.

Warto dodać, iż mimo, że dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów należy cyklicznie wymieniać, to nie trzeba go fizycznie posiadać na przykład podczas kontroli drogowej. Prawo jazdy jest dostępne w wersji cyfrowej w aplikacji mObywatel.

Zobacz także: Alvin Gajadhur w Programie 1 Polskiego Radia

ng//PR24//gov.pl

Polecane

Wróć do strony głównej