more_horiz
Wiadomości

Szef MON: wzmacniamy Wojsko Polskie, powołujemy do życia 1 Dywizję Piechoty Legionów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 14:32
Minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił powstanie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Będzie to dywizja stacjonująca przede wszystkim na terenie woj. podlaskiego. - Naszym zadaniem jest budowa silnego Wojska Polskiego, tak żeby skutecznie odstraszyć agresora - mówił szef MON. Podkreślił, że jego celem jest "nasycenie wschodniej części naszego kraju Wojskiem Polskim".
Mariusz Błaszczak ogłosił powołanie do życia 1 Dywizji Piechoty Legionów
Mariusz Błaszczak ogłosił powołanie do życia 1 Dywizji Piechoty LegionówFoto: twitter.com/MON_GOV_PL

Wicepremier Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Białymstoku ogłosił powołanie do życia 1 Dywizji Piechoty Legionów.

Mariusz Błaszczak: konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie

Jak podkreślił minister obrony narodowej, za wschodnią granicą Polski "mamy do czynienia z próbą odbudowy imperium rosyjskiego", a to - jak mówił - jest imperium zła - bez względu na to "czy białe, czy czerwone, czy - jak teraz - putinowskie". Mariusz Błaszczak dodał, że o tym, jakie zło niesie za sobą Rosja, przekonują się właśnie Ukraińcy, barbarzyńsko napadnięci przez Federację Rosyjską.

- Naszym zadaniem, zadaniem władz polskich, jest budowa silnego Wojska Polskiego, tak żeby skutecznie odstraszyć agresora, tak żeby agresor nie poważył się na zaatakowanie naszego kraju - mówił Mariusz Błaszczak.

"Opozycja likwidowała jednostki wojskowe, my je przywracamy"

Szef MON wyjaśnił, że w celu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa polskiego, rząd PiS-u oraz prezydent Andrzej Duda od 2015 roku "konsekwentnie wzmacniają Polskie Siły Zbrojne", przywracając jednostki wojskowe w miejscach, w których zostały one rozformowane w poprzednich latach.

- Szczególnie zły dla Wojska Polskiego był rok 2011, kiedy bardzo wiele jednostek na wschodzie naszego kraju zostało zwiniętych, rozformowanych. [Stało się to] na wschodzie naszego kraju - przypominam - w trzy lata po napaści rosyjskiej na Gruzję, która miała miejsce w 2008 roku - podkreślił wicepremier Błaszczak.

Dodał, że przed tego rodzaju działaniami obóz Prawa i Sprawiedliwości przestrzegał wówczas - m.in. w słowach Lecha Kaczyńskiego, który mówił "dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może przyjść czas na mój kraj, na Polskę". Dlatego - mówił Błaszczak - "konsekwentnie wzmacniamy Polskie Siły Zbrojne".

Posłuchaj
00:31 Błaszczak IAR.mp3 Nowa dywizja obejmie zasięgiem swego działanie głównie województwo podlaskie, ale nie tylko. Dowództwo dywizji ma być ulokowane w Ciechanowie na Mazowszu. Mariusz Błaszczak mówił że dywizja będzie wykorzystywać między innymi czołgi K2 i Abrams, które trafiają do Polski (IAR)

Powstaje 1 Dywizja Piechoty Legionów

- Jest już 18 Dywizja Zmechanizowana, "Żelazna Dywizja", która powstała w miejscu, w którym wcześniej, właśnie do 2011 roku, działała 1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki. Staramy się, żeby nasycić wschodnią część naszego kraju Wojskiem Polskim. W związku z tym organizujemy, powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe. Między 16 Dywizją Zmechanizowaną, która operuje przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim, a 18 Dywizją Zmechanizowaną, operującą głównie w woj. mazowieckim i lubelskim, właśnie powstaje 1 Dywizja Piechoty Legionów - dywizja, która będzie przede wszystkim operowała na terenie woj. podlaskiego. Nie wyłącznie, ale przede wszystkim - zapowiedział Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że powstająca dywizja będzie piątą w polskich siłach lądowych. Obecnie, poza 16 i 18 Dywizją Zmechanizowaną istnieje jeszcze 12 Dywizja Zmechanizowana operująca na terenie Pomorza Zachodniego oraz 11 Dywizja Kawalerii Pancernej, która ma siedzibę w Żaganiu w woj. lubuskim. Dodał, że nowa dywizja będzie zorganizowana tak, jak teraz formowana jest 18 Dywizja Zmechanizowana i przekształcana 16 Dywizja Zmechanizowana - "w systemie czwórkowym, to znaczy 4 brygady po 4 bataliony w brygadzie".

Szef MON wskazał, że nowa dywizja będzie ulokowana przede wszystkim w ośrodkach woj. podlaskiego - w Łomży, Grajewie, Kolnie, a także m.in. w Czerwonym Borze nieopodal Zambrowa oraz w Siemiatyczach. Błaszczak podkreślił, że "te lokalizacje są konsekwencją analiz przeprowadzonych przez Wojsko Polskiego". Poinformował, że koncepcję stworzenia nowej dywizji przygotował gen. Norbert Iwanowski.

Nowa dywizja będzie miała najnowocześniejsze uzbrojenie

Minister obrony narodowej zapowiedział, że nowo powstała 1 Dywizja Piechoty Legionów zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, który spływa obecnie do Polski.

- O ile 16 Dywizja Zmechanizowana będzie wyposażona przede wszystkim w [koreańskie] czołgi K2, 18 Dywizja Zmechanizowana w [amerykańskie] abramsy, o tyle dywizja podlaska zarówno w K2, jak i w bramsy - mówił Mariusz Błaszczak, prezentując koncepcję powołania kolejnego związku taktycznego. - Chodzi o to, żeby maksymalnie wykorzystać nowoczesną broń, która do Polski już dociera - dodał.

Brygada pancerna nowej dywizji ma być rozlokowana w Czerwonym Borze i Siemiatyczach. W skład nowej jednostki ma wejść także brygada artylerii. - Doświadczenia z wojny na Ukrainie wskazują, że artyleria odgrywa kluczową rolę w skutecznej obronie - powiedział.

Brygada artylerii ma otrzymać armatohaubice K9 i Krab, a także system powietrznych dronów rozpoznawczo uderzeniowych Gladius.

"Zostały wydane polecenia"

- To jest proces, który już zainicjowaliśmy, ale dziś, poprzez zatwierdzenie koncepcji, ten proces nabiera realnego kształtu - powiedział Błaszczak. Dodał że "już zostały wydane odpowiednie polecenia" formowania jednostek, które mają się złożyć na nową dywizję. - A więc ten proces będzie przebiegał dynamicznie, jestem o tym przekonany - podkreślił.

Pełnomocnik ministra ds. powołania nowej dywizji gen. bryg. Norbert Iwanowski poinformował, że o miejscu dyslokacji jednostek nowej dywizji zdecydowały względy operacyjne i społeczno-ekonomiczne: demografia i potencjał rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, poziom bezrobocia, dostęp do edukacji i służby zdrowia.

Większość jednostek będzie się znajdować w woj. podlaskim i mazowieckim. Nowa dywizja zmechanizowana ma być zdolna do odpierania zagrożenia ze strony potencjalnego przeciwnika, także przez projekcję siły, ma być zdolna do samodzielnych działań w dużym rozproszeniu, ale także do współdziałania z sojusznikami. Oprócz operacji militarnych ma być w stanie przeciwdziałać zagrożeniom niemilitarnym jak katastrofy naturalne.

Czytaj również:

IAR/PAP/PolskieRadio24.pl/jmo

Zobacz także

Zobacz także