Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Projekt będzie procedowany w szybszym tempie
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła uzyskał status pilnego, co oznacza, że będzie procedowany w szybszym tempie. Uzupełnia on wcześniejsze tarcze, które zabezpieczają Polaków przed podwyżkami cen.
2023-01-19, 16:19
Minister podkreślił, że ustawa wprowadza mechanizm ograniczania wzrostu cen w stosunku do tych z września 2022 roku.
- Stworzyliśmy program, który spowoduje, że przedsiębiorstwom, które ciepło doprowadzają, zrekompensujemy te różnice po to, aby ochronić obywateli, bo mówimy tu o gospodarstwach domowych i odbiorcach wrażliwych - powiedział Piotr Müller. Przypomniał, że obowiązują już zapisane we wcześniejszych tarczach maksymalne ceny na gaz czy energię elektryczną.
Konieczne wsparcie
Przepisy mają wejść w życie od lutego. W dokumencie ustalono najwyższą możliwą skalę podwyżek na poziomie 40 procent, niezależnie od źródła ciepła dostarczanego przez miejscowe przedsiębiorstwo cieplne. Punktem odniesienia dla nowych cen mają być rachunki sprzed października ubiegłego roku.
REKLAMA
Ministerstwo klimatu i środowiska zwróciło uwagę, że dynamiczne wzrosty cen surowców, spowodowane agresją Rosji w Ukrainie, doprowadziły do konieczności wprowadzenia szczególnych narzędzi wsparcia odbiorców ciepła systemowego na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej.
Przypomniano, że ustawa z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw jest instrumentem, dzięki któremu chronieni są obywatele oraz instytucje pożyteczności publicznej przed nadmiernymi wzrostami cen za ciepło.
Posłuchaj
- Opłaty za prąd dla gospodarstw domowych będą zamrożone. Minister Moskwa wyjaśnia rządowe rozwiązanie
- Polityka Energetyczna Państwa. Minister klimatu: do końca roku przedstawimy propozycję jej aktualizacji
dz/IAR
REKLAMA
REKLAMA