more_horiz
Gospodarka

Kompleksowe wsparcie odbiorców ciepła. Anna Moskwa podała kwoty, jakie mogą zaoszczędzić gospodarstwa domowe

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 16:37
- Maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego wyniesie 40 proc. - poinformowała minister środowiska i klimatu Anna Moskwa. Dodała, że od 1 tys. do prawie 4 tys. zł wyniesie kwota, którą zaoszczędzi gospodarstwo domowe w całym sezonie grzewczym.
Dla 43 proc. odbiorców w Polsce objętych ciepłownictwem systemowym na poziomie taryfy zablokowane zostaną podwyżki, zapewniając jednocześnie system dopłat dla ciepłowni.
Dla 43 proc. odbiorców w Polsce objętych ciepłownictwem systemowym na poziomie taryfy zablokowane zostaną podwyżki, zapewniając jednocześnie system dopłat dla ciepłowni.Foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl, Adrian Grzcuk

Jak tłumaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska rząd "pracował nad rozwiązaniami tak, żeby wesprzeć wszystkich odbiorców".

- W pierwszej kolejności zajęliśmy się ciepłem systemowym, gdzie jest ciepłownia, która dostarcza nam ciepło za pośrednictwem spółdzielni - powiedziała Anna Moskwa. - Większość tych ciepłowni jest objętych systemem taryfowania - dodała.

Ciepło systemowe

Jak wskazała, "dla 43 proc. odbiorców w Polsce objętych ciepłownictwem systemowym na poziomie taryfy zablokowane zostaną podwyżki, zapewniając jednocześnie system dopłat dla ciepłowni". - Czyli nie ma żadnej interakcji dla obywatela - powiedziała minister.

To ciepłownia składa wniosek taryfowy do URE, otrzymuje wsparcie i tym samym taryfa zatwierdzana dla obywatela, jest taryfą niższą.

- Będzie to taryfa na poziomie średniej ceny z marca, wg danych URE plus maksymalnie 60 proc. ceny surowca. Ta maksymalna podwyżka to jest 40 proc. Średnie wsparcie dla gospodarstwa domowego, czyli kwota, o którą będzie obniżony rachunek to od 1 tys. do prawie 4 tys. zł na gospodarstwo domowe w całym sezonie grzewczym - podała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Wielkość wsparcia

Jak wynika z wypowiedzi minister, nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający pelletu otrzymają 3 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł.

Ministers dodała, że gospodarstwa domowe będą mogły składać wnioski o dopłaty do 30 listopada. 

Minister Moskwa zastrzegła także, że w przypadku wszystkich dodatków warunkiem koniecznym jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Projekt ustawy we wrześniu w Sejmie

Przyjęte przez rząd we wtorek projekty ustaw, które mają m.in. wprowadzić dodatkowe możliwości finansowania ciepła, powinny zostać rozpatrzone na dodatkowym posiedzeniu Sejmu na początku września - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

- Z tego co wiem, pani marszałek taką decyzję podjęła. Ona pewnie ją wkrótce oficjalnie przedstawi, ale jest wysoce prawdopodobne (...), że będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu na samym początku września - powiedział premier.

- Dlatego zależało nam dzisiaj na dogłębnym przeanalizowaniu tych ustaw na posiedzeniu Rady Ministrów, żeby teraz dosłownie w najbliższych dniach, one mogły trafić do Sejmu i mogły odbyć się pierwsze czytania, tak by te ustawy, o której dzisiaj mówiliśmy, mogły być jak najszybciej procedowane - podsumował Mateusz Morawiecki.

Środki dla JST

Rada Ministrów przyjęła dziś także projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak wyjaśnił, proponowane przepisy zapewnią samorządom jeszcze w tym roku dodatkowy zastrzyk finansowy, prawie 13,7 mld zł

Wiceminister finansów Sebastian Skuza poinformował, że planowane wsparcie dla samorządów w wysokości 13,7 mld złotych odpowiada około 1/5 kwoty, którą samorządy otrzymają z tytułu podatku od osób fizycznych za rok 2022.

W ocenie Skuzy pomoc rządowa w wysokości 13,7 mld zł "jest naprawdę kwotą bardzo wysoką, znaczącą, porównując ją do kwoty całych wpływów zaplanowanych z PITów za rok 2022" - ocenił Skuza. Przypomniał, że z samych PITów na konto samorządów wpłynie "niespełna 54 mld zł". Pomoc rządowa stanowi więc "około 20 procentowy dodatek dla już zaplanowanych dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych" - podkreślił.

- Sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego wydaje się być sytuacją również stabilną, gdyż po pierwszym półroczu tego roku jednostki samorządu terytorialnego zanotowały nadwyżkę operacyjną, czyli dochody bieżące powyżej wydatków bieżących w wysokości ponad 20 mld złotych - dodał.

Czytaj także:

Cała konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i minister Anny Moskwy:

IAR/PAP/PR24.pl/mk