more_horiz
Gospodarka

Kompleksowe wsparcie dla odbiorców ciepła. Minister Anna Moskwa przedstawiła szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 15:50
- Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa resortu dodała, że używający pellet otrzymają dopłatę w wysokości 3 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł.
Minister Moskwa: przygotowaliśmy kompleksowe wsparcie dla odbiorców ciepła bez względu na jego źródło
Minister Moskwa: przygotowaliśmy kompleksowe wsparcie dla odbiorców ciepła bez względu na jego źródłoFoto: PAP/Radek Pietruszka

ZAPIS TRANSMISJI:

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska przekazała, że odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, czyli ci, którzy są ogrzewani przez małe ciepłownie bądź sami zaopatrują się w surowiec, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy "adekwatne do wzrostu cen".

Ciepło systemowe

Moskwa wyjaśniła, że jednym z elementów wsparcia ma być ochrona odbiorców ciepła systemowego. Jak dodała, w przypadku odbiorców taryfowych ciepła systemowego, podmiotem, który "będzie wstrzymywał podwyżki, blokował podwyżki, będzie mroził ceny, będzie URE".

Moskwa zaznaczyła, że podstawowym czynnikiem wpływającym na ceny jest cena surowca, gazu czy węgla.

- Bazując na cenie surowca za poprzedni sezon grzewczy określanej na marzec przyjęliśmy próg akceptowalny na poziomie surowca, to jest ok. 60 proc., co nam się przekłada na taryfę w większości wypadków ok. 40-proc. podwyżki. I na tym poziomie mrozimy taryfę, czyli prezes URE nie będzie akceptował większej podwyżki – powiedziała minister.

Wielkość wsparcia

Jak wynika z wypowiedzi minister, nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający pelletu otrzymają 3 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł.

- W przypadku pelletu, drewna kawałkowego, oleju opałowego czy LPG wsparcie będzie podobne jak do dodatku węglowego. Będzie więc potrzebny wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - dodała.

Według niej konkretna gmina będzie wypłacała ten dodatek.  

- Przepisy są gotowe i na najbliższym posiedzeniu rządu będziemy nad nimi dyskutować. We wrześniu projekt może wejść na ścieżkę legislacyjną - podkreśliła minister.  

- Ten łączny koszt to jest 9 mld zł w takim podziale, że około 7 mld zł to jest ciepłownictwo nieindywidualne, systemowe, jak i to mniejsze, ale jednak zbiorcze rozwiązane na poziomie gminy w tym pakiecie, a te 2 mld zł to są dodatki indywidualne wypłacane dla gospodarstw indywidualnych - dodała. 

Odniosła się również do kwestii progu dochodowego przy udzielaniu wsparcia dla gospodarstw domowych.

- Przy dodatku węglowym ten próg dochodowy był, patrząc na odbiorców dodatku osłonowego 1500-2100 zł. Identyfikacje tej grupy to są ci najubożsi. W większości przypadków to ci najubożsi używają węgla. Przypomnę, że gminy weryfikowały dochody na podstawie ustawy o dodatku osłonowym, na podstawie dokumentów, więc de facto zmuszalibyśmy gminę do tej samej czynności. To jest ta sama grupa - wyjaśniła Anna Moskwa.

Dodatek węglowy

Minister zwróciła także uwagę, że Sejm dzisiaj zdecydował ostatecznie, że dodatek w wysokości 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym i paliwami węglopochodnymi zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Zgodnie z nowymi przepisami, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miła z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.


PR24.pl, IAR, PAP, DoS, mk