more_horiz
Wiadomości

Wypowiedź Sikorskiego ws. rozbioru Ukrainy. Premier: to rosyjska propaganda

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 14:50
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że ostatnia wypowiedź Radosława Sikorskiego nie różni się niczym od rosyjskiej propagandy. Jak podkreślił "oczekuję wycofania tych haniebnych stwierdzeń". Wezwał też opozycję "do odcięcia się od deklaracji polityka PO".
Premier: wypowiedź R.Sikorskiego o rozbiorze Ukrainy nie różni się niczym od rosyjskiej propagandy
Premier: wypowiedź R.Sikorskiego o "rozbiorze Ukrainy" nie różni się niczym od rosyjskiej propagandyFoto: FORUM/Adam Chelstowski, Forum/Jacek Szydlowski

Radosław Sikorski był gościem Radia Zet. W trakcie rozmowy poruszono m.in. temat wojny na Ukrainie. Polityk PO, były szef MSZ został zapytany, czy wierzy w to, że rząd PiS myślał przez chwilę o rozbiorze Ukrainy.

- Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, gdy wszyscy nie wiedzieliśmy jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie. Gdyby nie bohaterstwo (prezydenta Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego i pomoc Zachodu, różnie mogło być - odpowiedział Sikorski.

Deklaracja Sikorskiego. "Rosyjska propaganda"

Na tę wypowiedź zareagował szef rządu, który na Twitterze stwierdził, że wypowiedź Sikorskiego nie różni się niczym od rosyjskiej propagandy. "Były minister spraw zagranicznych musi ważyć słowa. Oczekuję wycofania tych haniebnych stwierdzeń. Wzywam opozycję do odcięcia się od deklaracji Radosława Sikorskiego" - podkreślił premier.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do słów Sikorskiego napisał na Twitterze: "» Nie mierz ludzi swoją miarą«. To Pana polityka była nastawiona na reset z Rosją. To Wasz rząd się spotykał z Putinem w Moskwie, Donald Tusk na molo w Sopocie".

Rzecznik rządu stawia pytania i punktuje Sikorskiego

"Gdzie Pan był, gdy jechaliśmy z Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim, Petrem Fialą, Janezem Jansą do Kijowa w pierwszych dniach wojny?" - pytał Müller.

W kolejnym wpisie Müller postawił następne pytania: "Gdzie byliście, gdy: naciskaliśmy na Berlin żeby pomagać Ukrainie? Na początku wojny i teraz ws. Patriotów? trzeba było podejmować decyzję o budowie Baltic Pipe?".

"Dlaczego: likwidowaliście jednostki wojskowe w Polsce? Krytykowaliście zaporę na granicy polsko-białoruskiej?" - pytał rzecznik rządu.

Czytaj także:

Zobacz: Radosław Fogiel, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych (PiS) w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR

asp


Zobacz także

Zobacz także