Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego. Ma ułatwić udział w głosowaniu
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego. Przyjęcie ustawy poparło 230 posłów. Przeciw było 220 osób, nikt nie wstrzymał się od głosu. Przepisy mają służyć ułatwieniu głosowania wyborcom zwłaszcza z mniejszych miejscowości.
2023-01-26, 21:27
Przyjęta ustawa powstała z połączenia dwóch projektów rządowych i jednego poselskiego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Zasadniczym celem ustawy ma być zwiększenie frekwencji wyborczej oraz ułatwienie obywatelom dotarcia do lokali wyborczych.
Znowelizowany Kodeks wyborczy. Co się zmienia?
Nowelizacja Kodeksu wyborczego przyjęta przez Sejm umożliwia między innymi utworzenie obwodowych komisji wyborczych w miejscowościach liczących 200 lub 300 osób. Wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 osób.
Propozycja PiS dotyczy m.in. także wprowadzenia bezpłatnych przewozów dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zawiera zmiany związane ze sposobem procedury ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji. Według PiS nowe rozwiązania mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach.
Poza tym przewiduje się utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, który ma gromadzić dane o wyborcach oraz posiadaniu bądź nieposiadaniu przez nich prawa wybierania - to była propozycja rządowa.
REKLAMA
Ustawa przyjęta głównie głosami PiS-u
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 230 posłów - 225 z klubu PiS, 2 z koła Kukiz'15, 2 z koła Polskie Sprawy i poseł niezrzeszony Łukasz Mejza.
Przeciw noweli były ugrupowania opozycyjne - 124 posłów KO, 42 posłów Lewicy, 24 posłów Koalicji Polskiej-PSL, 12 posłów Konfederacji, 7 posłów Polski 2050, 5 posłów Porozumienia, 3 posłów PPS oraz trójka posłów niezrzeszonych - Paweł Szramka, Ryszard Galla oraz Wojciech Maksymowicz - razem 220 posłów. W głosowaniu nie wzięło udziału 10 posłów.
Poprawki do ustawy
Wcześniej Sejm przyjął poprawki do nowelizacji zaopiniowane pozytywnie przez komisję, z wyjątkiem jednej, która zmieniała zapis "wyborcy niepełnosprawnego" na "wyborcę z niepełnosprawnością". Poprawki negatywnie zaopiniowane przez komisję zostały odrzucone.
Wśród poprawek opozycja składała wnioski o odrzucenie całości projektów. Koalicja Obywatelska w jednej z poprawek proponowała przywrócenie głosowania korespondencyjnego. Z kolei Lewica chciała, aby zaproponowane zmiany obowiązywały od nowej kadencji. Obie poprawki zostały odrzucone przez sejmową większość.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/PAP/jmo
REKLAMA