78. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Złożono kwiaty pod Ścianą Straceń
Główna ceremonia 78. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz rozpoczęła się w południe w budynku tzw. centralnej sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau. Uczestniczą w niej m.in. byli więźniowie obozu oraz przedstawiciele różnych krajów.
2023-01-27, 12:30
W uroczystościach na terenie obozu zagłady udział bierze około 20 byłych więźniów, przedstawiciele władz i instytucji państwowych oraz zagranicznych delegacji.
- Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed Ścianą Straceń przy bloku 11. - mówi Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz - Birkenau.
Głos ocalałych
Eva Umlauf urodziła się 19 grudnia 1942 r. w obozie pracy Novaky. Deportowana do Auschwitz 3 listopada 1944 r. w transporcie z Seredu na Słowacji wraz z całą rodziną. Ocalała, gdyż Niemcy pod koniec października przestali mordować Żydów w komorach gazowych. Wolności doczekała w KL Auschwitz. Jej matka, będąca w ciąży w czasie przybycia do obozu, w kwietniu 1945 r. urodziła córkę Eleonorę. Po wojnie Eva Umlauf została lekarką.
REKLAMA
Zdzisława Włodarczyk urodziła się 21 sierpnia 1933 r. Do KL Auschwitz deportowana została przez Niemców 12 sierpnia 1944 r. w transporcie z ogarniętej powstaniem Warszawy. 27 stycznia 1945 r. została wyzwolona w Auschwitz.
Odmówienie modlitw i zapalenie zniczy
Udział w uroczystości biorą m.in. Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris, a także wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński.
Po uroczystości w "centralnej saunie" uczestnicy przejdą przed ruiny komory gazowe i krematorium IV. Tam zmówione zostaną modlitwy. Następnie złożone zostaną znicze. To będzie zwieńczenie obchodów.
27 stycznia na świecie obchodzony jest, jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystościom patronuje prezydent RP Andrzej Duda. Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.
REKLAMA
pg,iar,pap
REKLAMA