more_horiz
Wiadomości

Propaganda Kremla chce skłócić Polskę i Ukrainę. Żaryn ostrzega przed kolejną dezinformacyjną kampanią

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 17:22
Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP ostrzegł przed kolejną groźną kampanią, która realizuje założenia rosyjskiej walki informacyjnej przeciwko Zachodowi i Ukrainie. Celem działania jest wyłudzanie danych, wytworzenie chaosu oraz wywołanie wrogości. Służby wskazały też przykłady kłamstw wymierzonych w Polskę.
Służby ujawniły kolejną groźną rosyjską kampanię dezinformacyjną. Chodzi o wywołanie wrogości między Zachodem i Ukrainą
Służby ujawniły kolejną groźną rosyjską kampanię dezinformacyjną. Chodzi o wywołanie wrogości między Zachodem i UkrainąFoto: Shutterstock.com/Zhenya Voevodina, Twitter.com/@StZaryn

"W Polsce wskazana kampania jest szeroko zakrojona i wykorzystuje różnorodne formy przekazu - fałszywe pisma urzędowe, ulotki, maile, plakaty - i wykorzystuje element podszywania się pod instytucje państwowe takie jak MSWiA czy Urząd do Spraw Cudzoziemców" - ostrzega Stanisław Żaryn.

W ostatnim czasie pojawiło się fałszywe pismo MSWiA, oraz maile rzekomo od MSWiA, rozsyłane do wielu użytkowników. Były też rozklejane plakaty z apelem o zbieranie danych dot. Ukraińców mieszkających w Polsce.

Podobne działania w innych państwach Europy

"Nasi międzynarodowi partnerzy przekazują informacje o podobnych działaniach realizowanych w innych państwach Europy, m. in. na Litwie i Łotwie. Operacja jest elementem międzynarodowych działań dezinformacyjnych Rosji" - poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Stanisław Żaryn zwrócił też uwagę na jedną z narracji lansowaną w ramach kampanii dezinformacyjnej.

"Kreml sugeruje, że państwa Europy, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, prowadzą obecnie przygotowania do akcji mobilizacyjnej wśród Ukraińców. Według tez rosyjskich - obywatele Ukrainy mają być przymusowo odsyłani z państw Europy na Ukrainę" - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Z ostatniego raportu opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute wynika, że "rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą, szczególnie w kwestii postaw dotyczących Rosji i wojny w Ukrainie". Eksperci dodają, że "wojna nie toczy się tylko na polu bitwy, ale także w ludzkich umysłach".

Czytaj także:

Zobacz: szef BBN Jacek Siewiera w Programie 1 Polskiego Radia

asp

kor

Zobacz także

Zobacz także