more_horiz
Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi dziś Górny Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 05:45
W Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu w przeddzień Światowego Dnia Walki z Rakiem, a w Rudzie Śląskiej zainauguruje budowę nowej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi dziś Górny Śląsk
Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi dziś Górny ŚląskFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

Gliwicki Instytut Onkologii należy do wiodących krajowych ośrodków leczenia raka. Rocznie udzielanych jest tu ok. 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych, a na oddziały szpitalne trafia ok. 35 tys. pacjentów. W strukturze zatrudniającej ok. 1,8 tys. osób placówki ośrodka działa pięć klinik, 11 zakładów klinicznych oraz naukowych, Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi oraz Przychodnia Przykliniczna z 14 poradniami specjalistycznymi.

Wizyta szefa rządu w gliwickim instytucie wiąże się z obchodzonym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Co roku z tej okazji organizowanych jest wiele wydarzeń i spotkań nawiązujących do tematyki chorób nowotworowych czy profilaktyki raka. W Europie nowotwory są główną przyczyną zgonów.

Premier Morawiecki na Górnym Śląsku

Po wizycie w Gliwicach Mateusz Morawiecki pojedzie do niedalekiej Rudy Śląskiej, by wziąć udział w uroczystości związanej z budową nowej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Obiekt ma być gotowy na przełomie lat 2023 i 2024. Koszt inwestycji szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Budowę nowej rudzkiej strażnicy zapowiedział ponad rok temu właśnie premier Morawiecki.

Obecnie strażacy z Rudy Śląskiej korzystają z dwóch różnych lokalizacji, które nie spełniają nowoczesnych standardów. W nowej komendzie będzie m.in. 18 stanowisk garażowych dla wozów strażackich, część biurowa, sale szkoleniowe, a także salka dla dzieci, które będą mogły zapoznać się z pracą strażaków. Sami strażacy będą mieli więcej miejsca. Przy strażnicy powstanie też zaplecze logistyczne ze sprzętem.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceminister Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także