more_horiz
Wiadomości

Szwecja i Finlandia w NATO? Szef MSZ: jesteśmy przekonani, że dojdzie do zgody Turcji na akcesję

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 17:03
Jesteśmy przekonani, że dojdzie do zgody Turcji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO najpóźniej przed szczytem Sojuszu w Wilnie. Gdyby tak się nie stało, będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości – mówił w Sztokholmie szef MSZ Zbigniew Rau.
Zbigniew Rau: dojdzie do zgody Turcji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO
Zbigniew Rau: dojdzie do zgody Turcji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATOFoto: Mateusz Marek/PAP

Polski minister spraw zagranicznych od czwartku przebywał z dwudniową, oficjalną wizytą w Szwecji.
Rau podkreślił w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem szwedzkiej dyplomacji Tobiasem Billstroemem, że Polska od samego początku zdecydowanie wspiera proces przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO i była jednym z pierwszym państw, które ratyfikowało stosowne dokumenty.

Jak dodał, w relacjach z Turcją - która sprzeciwia się akcesji Szwecji - Polska wskazuje, że akcesja Szwecji i Finlandii ma kapitalne znaczenie dla wzmocnienia architektury bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego w czasie największego kryzysu od II wojny światowej.

Szczyt NATO w lipcu

"Jesteśmy przekonani, że dojdzie do tureckiej zgody na tę akcesję najpóźniej przed szczytem NATO w Wilnie. Gdyby tak się nie stało będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości" - oświadczył Rau. Szczyt NATO w Wilnie odbędzie się w dniach 11-12 lipca.

Minister dodał, że jeśli chodzi o kwestię Węgier – które też nie wyraziły jeszcze zgody na rozszerzenie NATO – jest to zagadnienie „innego kalibru”. Jak mówił, jest już data posiedzenie węgierskiego parlamentu, który ma się zająć kwestią zgody na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO.

Podziękowania za wsparcie

Tobias Billstroem podziękował Polsce za wsparcie dla akcesji jego kraju i Finlandii do NATO. "To bardzo dużo dla nas znaczy" – podkreślił. Jak dodał, Rosja rażąco łamie prawo międzynarodowe i porządek bezpieczeństwa Europy. Zapewnił o szwedzkim wsparciu w postaci pakietów pomocowych i sprzętu dla Ukrainy.

Minister podkreślił też, że relacje polsko-szwedzkie są bardzo silne. "Jesteśmy dobrymi sąsiadami i mamy dawne więzi historyczne. Wielu szwedzkich obywateli jest pochodzenia polskiego i przyczyniają się do rozwoju szwedzkiego społeczeństwa" - zauważył.

"Zbudowaliśmy strategiczne partnerstwo z Polską, będziemy kontynuować rozwijanie współpracy bilateralnej, szczególnie w tak istotnych obszarach jak bezpieczeństwo w regionie, wsparcie dla Ukrainy, rozszerzanie UE, związki transatlantyckie" - powiedział szef szwedzkiej dyplomacji.

Dodał, że również we współpracy obu krajów ważne są obszary przemysłu zbrojnego i innowacji. Podziękował Polsce za wsparcie dla akcesji jego kraju i Finlandii do NATO. "To bardzo dużo dla nas znaczy" - podkreślił Billstroem.

Posłuchaj
00:25 12181686_1.mp3 Minister Z.Rau w Szwecji o konieczności wspierania Ukrainy (IAR)

Czytaj też:

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także