more_horiz
Wiadomości

Sztokholm: Minister Rau oddał hołd pochowanym w Szwecji uczestnikom powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 11:21
Przebywający z wizytą w Szwecji szef MSZ Zbigniew Rau oddał hołd powstańcom styczniowym pochowanym na katolickim cmentarzu na przedmieściach Sztokholmu. Niedawno minęła 160. rocznica wybuchu tego największego, narodowowyzwoleńczego zrywu przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
Zbigniew Rau złożył kwiaty na cmentarzu Haga Norra
Zbigniew Rau złożył kwiaty na cmentarzu Haga NorraFoto: Twitter/MSZ_RP/Barbara Wojciechowska

Na nekropolii Haga Norra w Solnej są pochowani między innymi Józef Alfons Haj­dukiewicz oraz jego żona Olimpia Pietkiewicz. W 1863 r. Hajdukiewicz znalazł się w szeregach armii powstańczej i w kwietniu w bitwie pod Szeszolami został ranny.

Od jesieni 1863 r. wraz ze swoją późniejszą żoną Olimpią działał w Wilnie na rzecz powstania. Para, uciekając przed rosyjskimi represjami, przedostała się w 1866 r. do Szwecji, gdzie przybrała nazwisko Pomian.

Na cmentarzu Haga Norra pochowany jest też powstaniec styczniowy, delegat Rządu Narodowego na Skandynawię Józef Demontowicz, działacz ludowy i wicepremier (1924-25) w rządzie Władysława Grabskiego Stanisław August Thugutt, a także właściciel browaru w Żywcu arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg, który w 1920 r. przyjął polskie obywatelstwo i walczył z bolszewikami. Na cmentarzu znajduje się również mogiła polskich sióstr z zakonu elżbietanek, które działają w Szwecji od 1866 r.

Zwrot Statutu Łaskiego

Piątek to drugi dzień wizyty szefa MSZ Zbigniewa Raua w Szwecji. Jeszcze dziś zaplanowano rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Szwecji Tobiasem Billströmem.

W czwartek Rau odwiedził m.in. Bibliotekę Uniwersytecką w Uppsali, a także zwiedził zbrojownię Zamku Królewskiego w Sztokholmie.

W Uppsali przechowywany jest Statut Łaskiego z 1506 r. Prof. Rau powiedział dziennikarzom, że nie należy wykluczać możliwości zwrotu Polsce Statutu Łaskiego, a w Szwecji toczy się debata, czy ten dokument był prezentem, czy też dostał się do Szwecji w innych okolicznościach.

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także