more_horiz
Wiadomości

Tusk obiecał esbekom "naprawienie krzywd". Sondaż pokazuje, co myślą o tym Polacy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 08:33
Lider PO Donald Tusk zapowiedział, że "naprawi krzywdy" wyrządzone byłym esbekom. Chodzi o sprawę obniżonych esbeckich emerytur. Jak na tę sprawę patrzą Polacy?
Tusk obiecał esbekom naprawienie krzywd. Sondaż: co sądzą o tym Polacy?
Tusk obiecał esbekom "naprawienie krzywd". Sondaż: co sądzą o tym Polacy?Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Większość badanych (56 proc.) popiera obniżkę esbeckich emerytur - informuje portal wPolityce.pl, powołując się na wyniki badania przeprowadzonego przez Social Changes.

Pracownia zadała respondentom pytanie: "czy popierasz pozostawienie na obniżonym poziomie emerytur byłych funkcjonariuszy SB i innych PRL-owskich służb lub struktur siłowych?".

Twierdząco odpowiedziało 56 proc. badanych (zdecydowanie tak 36 proc., raczej tak 20 proc.). 21 proc. było odmiennego zdania - należy odejść od obniżki esbeckich emerytur (zdecydowanie należy odejść 9 proc., raczej 12 proc.). 23 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Tusk obiecał esbekom "naprawienie krzywd". Nowy spot PiS

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych spot dotyczący emerytur mundurowych. "Donald Tusk obiecał byłym esbekom, że jeśli Platforma Obywatelska wygra wybory, ich »krzywdy zostaną naprawione«" - napisano na Twitterze partii.

Spot zaczyna się od archiwalnego nagrania, w którym gen. Wojciech Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego, a następnie przechodzi do wypowiedzi jednego z uczestników spotkania z liderem Platformy Obywatelskiej, które odbyło się pod koniec stycznia w Siedlcach.

- Reprezentuję środowisko mundurowych emerytów. PiS przejechał po nas walcem. Ja w tej chwili, jako oficer tu pracujący w Siedlcach, mam 0,0 proc. za 10 lat pracy w policji politycznej. Mam 2160 złotych emerytury po 54 latach. Czy to jest ta sprawiedliwość społeczna? Jak ma pan zamiar to złagodzić? - pyta mężczyzna. Tusk odpowiada: "Krzywdy na pewno będą naprawione".

Czytaj także:


***

Badanie dla portalu wPolityce.pl zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 27 do 30 stycznia 2023 r., na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięły udział 1083 osoby.


wPolityce.pl/PAP/pb

Zobacz także

Zobacz także