more_horiz
Wiadomości

"Zdobył serca wielu. Będzie nam go brakować". Ambasada Izraela w Polsce oddaje cześć Szewachowi Weissowi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 21:37
Przez dziesięciolecia wniósł ogromny wkład w budowę stosunków izraelsko-polskich i zdobył serca wielu - podkreśliła Ambasada Izraela na Twitterze. Szewach Weiss zmarł w piątek w wieku 87 lat.
Ambasada Izraela w Polsce oddaje cześć Szewachowi Weissowi
Ambasada Izraela w Polsce oddaje cześć Szewachowi WeissowiFoto: PAP/Maciej Kulczyński

O śmierci byłego ambasadora Izraela w Polsce, b. przewodniczącego Knesetu Szewacha Weissa poinformowano w sobotę wczesnym popołudniem.

"Ambasada Izraela w Polsce oddaje cześć Szewachowi Weissowi. Ocalały z Holokaustu, Przewodniczący Knesetu i Ambasador w Polsce. Przez dziesięciolecia wniósł ogromny wkład w budowę stosunków izraelsko-polskich i zdobył serca wielu. Będzie nam go brakować. Niech spoczywa w pokoju" – czytamy we wpisie Ambasady Izraela na Twitterze.

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 r. w Borysławiu, obecnie na Ukrainie, jako Szejwach Weiss. Po wybuchu II wojny i wkroczeniu wojsk niemieckich jego rodzinie udało się uciec z getta. Pomogli im sąsiedzi: Polacy - Maria Potężna z synem Tomaszem oraz polskie małżeństwo Anna i Michał Górale, a także Ukrainka Julia Lasotowa.

Wielokrotnie nagradzany

Za swą działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej. W 2004 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował Weissa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda przyznał mu najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego – "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael".

W 2009 r. za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową "Bene Merito". Był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz honorowym obywatelem Wałbrzycha i Kalisza.

Czytaj także:

mr/PAP

Zobacz także

Zobacz także