more_horiz
Wiadomości

Prace nad nowelizacją ustawy o SN. Sejmowa komisja zaopiniuje poprawki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 02:31
Dziś o godz. 16 zbiera się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która ma zaopiniować 14 poprawek przyjętych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zbiera się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która ma zaopiniować 14 poprawek przyjętych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Zbiera się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która ma zaopiniować 14 poprawek przyjętych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie NajwyższymFoto: Shutterstock.com/Fotokon

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Nowelizacja ustawy

Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Senackie poprawki znacząco przekształcają nowelizację. Zakładają m.in. zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych do Izby Karnej SN, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej - Izbę Dyscyplinarną SN - uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone.

Czytaj także:

Poprawki zakładają też niezwłoczne przywrócenie do orzekania wszystkich sędziów zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną na uprzednio pełnione stanowiska, a uprawnionym do orzekania ws. tzw. testów bezstronności byliby wyłącznie sędziowie posiadający co najmniej siedmioletni staż pracy w SN, czyli powołani przed reformą przepisów dotyczących ukształtowania KRS.

dz/PAP, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także