more_horiz
Wiadomości

Kiedy pierwsze przelewy z KPO? Minister ds. UE wskazuje "optymistyczny" termin

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 10:29
- Senackie poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym były albo niekonstytucyjne, albo mogłyby rozsadzić porozumienie z Komisją Europejską - powiedział w Polsat News minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślił, że rząd poważnie traktuje deklaracje KE i że pierwsze przelewy z KPO mogą popłynąć w wakacje.
W ocenie Szymona Szynkowskiego vel Sęka, optymistycznym terminiem otrzymania pierwszych środków z KPO są wakacje
W ocenie Szymona Szynkowskiego vel Sęka, optymistycznym terminiem otrzymania pierwszych środków z KPO są wakacjeFoto: Ivan Kacarov/ Shutterstock

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka negatywnie zaopiniowała w poniedziałek 14 poprawek do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przyjętych w zeszłym tygodniu przez Senat.

- Decyzja komisji rekomendująca odrzucenie poprawek Senatu to dobra decyzja - powiedział Szynkowski vel Sęk w Polsat News. Ocenił, że "wszystkie poprawki były niekonstytucyjne albo mogłyby rozsadzić porozumienie z Komisją Europejską".

Według niego opozycja "nie bardzo dała szansę, by móc wykonać wobec niej dobry gest". - Mam wrażenie, że od początku radykalna część opozycji skupiła się na szukaniu dziury w całym, żeby proces legislacyjny utrudnić. Z takim podejściem trudno o konstruktywną rozmowę - powiedział minister ds. Unii Europejskiej.

Ważne deklaracje KE

Dopytywany, czy istnieje możliwość, że nowelizacja ustawy o SN zostanie przyjęta, a Komisja Europejska oceni, że to był tylko jeden z kroków do odblokowania Krajowego Planu Odbudowy, Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że "KE jasno wypowiedziała się o tym projekcie, mówiąc, że ocenia go jako wypełniający kamienie milowe".

- Oczywiście stwierdzi to na etapie oceny formalnej, kiedy wniosek zostanie złożony. Natomiast my traktujemy poważnie deklaracje KE, również wyrażone publicznie - zaznaczył.

Zastrzegł ponadto, że podpisanie lub odrzucenie przez prezydenta nowelizacji ustawy o SN jest "jego autonomiczną decyzją". Dodał, że prezydent "prosił, żeby zakończyć proces legislacyjny w parlamencie i dopiero wówczas oceni on końcowy jego efekt". Według niego wyjaśniono wszystkie wątpliwości, które się pojawiały.

Kiedy pierwsze przelewy z KPO? Minister ds. UE o "optymistycznym terminie"

Pytany, kiedy wniosek o wypłatę środków z KPO zostanie ostatecznie złożony, powiedział, że "pośpiech w tej kwestii nie jest wskazany". Zwrócił uwagę, że do przyjęcia są jeszcze zmiany w tzw. ustawie wiatrakowej, które będą rozpatrywane na rozpoczętym posiedzeniu Sejmu. Dodał, że nie wiadomo też, jak długo Senat będzie rozpatrywał tę nowelizację. Minister ds. UE stwierdził, że nie spodziewa się ze strony KE problemów ws. zmian w tzw. ustawie wiatrakowej.

- Poczekamy do takiego momentu, w którym będziemy mieli pełne przekonanie, że dwa miesiące wystarczą na zrealizowanie naszych zobowiązań, żeby KE nie miała żadnych wątpliwości ws. pozytywnej oceny - powiedział minister ds. UE.

Dopytywany, czy przed wakacjami Polska może liczyć na pieniądze z KPO, Szynkowski vel Sęk przyznał, że "optymistyczny termin otrzymania pieniędzy z KPO to są rzeczywiście letnie wakacje".


(PAP) (PAP)

Wizyta komisarzy w Warszawie

Minister ds. UE poinformował też, że w środę w Warszawie złożą wizytę dwaj unijny komisarze, którzy "ogłoszą pewien progres w zakresie wykonywania funduszy głównych UE". - Dyskusja o KPO trochę przykryła fakt, że cały czas korzystamy z funduszy europejskich z głównej perspektywy budżetowej. Przymierzamy się także do skorzystania z kolejnej perspektywy budżetowej - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. Zastrzegł, że "to są daleko większe środki niż te z KPO".

W środę do Warszawy przyjadą unijni komisarze: ds. spójności i reform Elisa Ferreira oraz ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim wezmą udział w inauguracji Funduszy Europejskich 2021-2027 w Polsce. Głównym organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Posłuchaj
00:59 sn - kpo - spec - surowka 12186254_1.mp3 Sejmowa komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała poprawki Senatu do planowanych zmian w sądownictwie. Chodzi o nowelizację, która ma odblokować dla naszego kraju środki z Krajowego Planu Odbudowy - relacja Karola Surówki (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

kor

Zobacz także

Zobacz także