more_horiz
Wiadomości

Premier: pierwsze środki z funduszy unijnych już trafiły do Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:15
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska zaczyna etap wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawiursa. Podczas uroczystej inauguracji unijnej perspektywy finansowej 2021-2027 w Polsce na Zamku Królewskim w Warszawie szef rządu poinformował, że wpłynęło już około 5 miliardów złotych zaliczek z tej perspektywy.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwsze środki z funduszy UE z nowej perspektywy budżetowej już są w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwsze środki z funduszy UE z nowej perspektywy budżetowej już są w PolsceFoto: PAP/Mateusz Marek

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska jest największym beneficjentem unijnego Funduszu Spójności.

Mateusz Morawiecki: do Polski już płyną środki z UE

- Otwierając dzisiaj tę nową perspektywę finansową, jednocześnie symbolicznie dokonujemy nowego otwarcia w rozwoju Polski (...) Nowe środki dla Polski są już aktywne, już wpływają do Polski - pierwsze zaliczki. Konkretnie wpłynęło już około 5 mld zł - podkreślił szef rządu.

Premier wyjaśnił, że z tej kwoty 3 mld zł wpłynęło na różne programy centralne i około 2 mld zł na programy regionalne. - Środki unijne cały czas szerokim strumieniem płyną do Polski. Jest to duży sukces negocjacyjny naszego rządu - dodał.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że Fundusz Spójności pozwala szybciej i w bardziej zrównoważony sposób rozwijać się Polsce. - Dla nas ten aspekt rozwoju jest szalenie ważny. To dla nas znak firmowy naszej polityki społecznej, polityki gospodarczej - powiedział szef rządu.

"Dzięki obecnemu rządowi w Polsce kwitną inwestycje"

- Nigdy nie było wcześniej, za poprzednich rządów nigdy, tak wielkiego udziału w inwestycjach publicznych - drogowych, infrastrukturalnych, służba zdrowia, edukacja - udziału środków budżetu centralnego, jak dzisiaj - powiedział premier.

Dodał, że Polska przestaje być dzisiaj "rezerwuarem taniej siły roboczej". - To, co Polska cierpiała, niestety, ten model rozwoju dyfuzyjno-polaryzacyjny przez 20-25 lat, pierwszych lat naszej historii po upadku komunizmu. Dzisiaj rozwijamy się dużo, dużo bardziej równomiernie i ogromna w tym również zasługa środków unijnych i środków budżetu centralnego - ocenił.

Jak wskazał szef rządu, Polska jest europejskim hubem pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy. A także jest strategicznym partnerem dla wielu krajów europejskich, dla państw NATO.

Premier: jesteśmy jedną z najlepiej rozwiniętych gospodarek w Europie

- Dzięki polityce naszego rządu, gospodarka Polski wchodzi na poziom najlepiej rozwiniętych gospodarek europejskich. Wzrost PKB jest jednym z najszybszych w Unii Europejskiej. Jak porównamy ostatni kwartał przed covidem, czyli powiedzmy IV kwartał 2019 roku i ostatni kwartał minionego roku, to jesteśmy w czołówce krajów europejskich, w absolutnej szpicy krajów europejskich, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, w czasie, w którym na Europę spadły wszystkie nieszczęścia: najpierw pandemia, potem inflacja, wysokie ceny surowców energetycznych, wreszcie wojna za naszą wschodnią granicą - powiedział.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że dodatkowy "zastrzyk finansowy" środków unijnych zostanie wykorzystany pod kątem realizacji różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych. - Chcemy zapewnić wyższy i zrównoważony standard rozwoju cywilizacyjnego. Chcemy więcej energii odnawialnej, czystej energii, dzięki której nie będziemy musieli palić drogiego, kolumbijskiego węgla - bo nie palimy już rosyjskiego węgla - dzięki, któremu nie będziemy musieli używać drogiego, katarskiego, amerykańskiego czy norweskiego gazu i innych bardzo drogich dzisiaj węglowodorów z ropą naftową na czele - wskazał.

"Ogłaszamy impuls rozwojowy dla Polki"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że środki z unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 będą wykorzystane głównie na wyrównanie szans rozwojowych oraz na rozwój odnawialnych źródeł energii. Szef rządu wziął udział w inauguracji perspektywy finansowej zapewniającej Polsce dostęp do unijnych środków z polityki spójności.

Premier Morawiecki podkreślił, że jego rząd chce zadbać przede wszystkim o czyste środowisko, rozwój nowych technologii i tworzenie nowych miejsc pracy.

- Polska sprawiedliwa, nowoczesna, przyjazna do życia i innowacyjna, odporna na kryzysy i niezależna gospodarczo - taką ojczyznę budujemy - powiedział w środę szef rządu. - Dziś w miejscu historycznej odbudowy ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy, impuls na rzecz nowej odbudowy, lepszej przyszłości - wskazał.

"Kolejny dobry rozdział rozwoju gospodarczego RP"

Jak stwierdził premier Morawiecki, oznacza to otwarcie "kolejnego dobrego rozdziału" - rozwoju gospodarczego, społecznego Polskiej Rzeczypospolitej "w czasach pełnych niebezpieczeństw, ryzyk, zagrożeń, które widnieją na horyzoncie wokół nas".

Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że "polityka społeczno-gospodarcza rządu PiS, która polega na zrównoważonym rozwoju, wpartym również środkami unijnymi jest najbardziej sprawiedliwą, najlepszą polityką dla Polski".

Szef rządu nawiązał też do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej, przypominając, że są to pieniądze na łagodzenie negatywnych skutków gwałtownej zmiany polityki energetycznej, a w szczególności pieniądze na transformację regionów węglowych. - Tym wsparciem obejmujemy nie tylko woj. śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie, ale także kolejne województwa: małopolskie i łódzkie - zaznaczył.

Rekordowa kwota z Funduszu Spójności dla Polski

Uroczystości związane z inauguracją unijnej perspektywy finansowej odbyły się na Zamku Królewskim. Szef rządu podkreślił, że w miejscu historycznej odbudowy trwają dziś rozmowy o lepszej przyszłości Polski. W ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 polski rząd wynegocjował rekordowe 76 miliardów euro z polityki spójności. 

W uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie wzięli udział także: komisarz Unii Europejskiej ds. spójności i reform Elisa Ferreira, komisarz ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:19 Premier IAR.mp3 Premier Morawiecki podkreślił, że jego rząd chce zadbać przede wszystkim o czyste środowisko, rozwój nowych technologii i tworzenie nowych miejsc pracy (IAR)

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także