more_horiz
Wiadomości

Ustawa o SN. Piotr Müller: zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by uzyskać środki z KPO

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 15:29
Zrobiliśmy wszystko, co jest możliwe i zgodne z konstytucją, żeby uzyskać środki z KPO - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller, nawiązując do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W środę wieczorem Sejm zdecyduje o losie senackich poprawek do noweli.
Piotr Mller o ustawie o SN: zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby uzyskać środki z KPO
Piotr Müller o ustawie o SN: zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby uzyskać środki z KPOFoto: Aleksiej Witwicki/Forum

Piotr Müller ocenił w środę w RMF FM, że jeżeli - mimo uchwalenia nowelizacji - środki na Krajowy Plan Odbudowy nie byłyby wypłacone, "to niestety będzie dowód na to, że Komisja Europejska gra bardzo mocno politycznie, a nie merytorycznie".

Zastrzegł też, że nie spodziewa się, żeby wypłata pierwszych środków na KPO nastąpiła wcześniej niż jesienią. - Dla rządu jest istotne, żeby pokazać, że zrobiliśmy wszystko, co jest możliwe i ma pewną granicę natury konstytucyjnej, żeby te środki uzyskać - powiedział.

Piotr Müller, zapytany w RMF FM o głosowanie nad 14 poprawkami, jakie do nowelizacji ustawy o SN wprowadził Senat, stwierdził, że nowela w obecnym kształcie jest "pewnego rodzaju kompromisem". - Ona ma cały kontekst finansowy, geopolityczny, wewnątrzunijny - wyjaśnił. - Tego typu kompromis kładziemy na stół, sprawdzając jednocześnie rzeczywiste intencje Komisji Europejskiej - dodał.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Pytany o termin wysłania wniosku o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy powiedział, że na pewno nie nastąpi to szybko. - Na pewno dzisiaj nie wyjdzie taki wniosek, ani nawet nie w najbliższych dniach - powiedział.

Jak zaznaczył, rząd zastanawia się jeszcze, czy wniosek wysłać po zakończonym procesie legislacyjnym w całości, m.in. w kontekście innej ustawy zapisanej w kamieniach milowych do KPO - tzw. ustawy wiatrakowej. - Chcemy mieć jasność, że nikt nie wykorzysta pretekstu. Są w Komisji Europejskiej osoby, które niestety źle życzą naszemu krajowi i korzystają z każdego pretekstu - dodał.

Zapytany o stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy o SN odpowiedział, że na tym etapie prezydent nie poinformował rządu o swojej decyzji. - Zastrzegł sobie, że do czasu, gdy projekt nie wyjdzie w całości z procesu parlamentarnego, to nie będzie podejmował decyzji - dodał.

Procedura przeciwnaruszeniowa wobec Polski

Jak ustaliła PAP, w ubiegły czwartek unijny komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders wysłał do ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęka pismo, które formalnie uruchamia tzw. procedurę przeciwnaruszeniową wobec Polski.

W piśmie tym stwierdzono, że nasz kraj niewłaściwie wdrożył i stosuje rozporządzenie unijne dotyczące uznawania i wykonywania orzeczeń sądów innych państw w sprawach małżeńskich i w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej. Komisja Europejska podkreśla, że w Polsce liczne orzeczenia w takich sprawie są niewykonywane. KE dała polskim władzom dwa miesiące na odpowiedź.

- Jeżeli KE podejmie jakieś decyzje, które by były w sprzeczności do podjętych ustaleń, to pokaże, jakie ma rzeczywiście intencje. Z naszej strony intencje są czyste: jest kompromis położony na stole, jest głosowany w tej chwili - ocenił w środę Piotr Müller.

Czytaj także:

Co z KPO dla Polski?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO. Zgodnie z nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Senackie poprawki zakładają zaś m.in. zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych - m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych - do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.

Zobacz także: Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także