more_horiz
Wiadomości

Trudne warunki w Tatrach. TOPR ostrzega: szlaki są zasypane, lawiny mogą schodzić samoczynnie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 10:03
W Tatrach do godz. 20 w czwartek obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym - ostrzega TOPR. Szlaki do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów są nadal zamknięte.
Tatrzański Park Narodowy ostrzega: trudne warunki na szlakach
Tatrzański Park Narodowy ostrzega: trudne warunki na szlakachFoto: marcin jucha/shutterstock

W Tatrach obowiązuje trzeci, czyli znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje w czwartkowym komunikacie Tatrzański Park Narodowy, w wyższych partiach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki powyżej górnej granicy lasu są zasypane grubą warstwą śniegu, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne.

Większość z nich jest nieprzetarta i trudno dostępna. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie - ostrzega TPN, dodając, że w obecnych warunkach najlepiej nie wychodzić powyżej górnej granicy lasu.

Szlaki zasypane śniegiem

Zamknięty nadal pozostaje szlak do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej, a także do Doliny Pięciu Stawów z Wodogrzmotów Mickiewicza. Trasy w dolinkach i drogi dojściowe do schronisk są na ogół przedeptane, jednak zalega tam również bardzo dużo śniegu, a miejscami jest ślisko.

- Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie - ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W górach jest pogodnie, według prognoz w czwartek termometry wskażą tam od minus czterech do minus 15 stopni Celsjusza.

Czytaj także:

ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także