more_horiz
Wiadomości

Rzecznik rządu: apelujemy do Radosława Sikorskiego, aby powiedział, skąd tak wielkie środki

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 14:35
- Apel do Radosława Sikorskiego, by wreszcie powiedział, o co chodzi i ujawnił źródła swoich dochodów jest aktualny; w kontekście afery w PE budzi to uzasadnione wątpliwości - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o doniesienia o dochodach europosła PO z ZEA.
Rzecznik rządu: apel do Radosława Sikorskiego, by wreszcie powiedział, o co chodzi, jest aktualny
Rzecznik rządu: apel do Radosława Sikorskiego, by wreszcie powiedział, o co chodzi, jest aktualnyFoto: PAP/Tomasz Gzell

Apel do Radosława Sikorskiego, by wreszcie powiedział, o co chodzi i ujawnił źródła swoich dochodów jest aktualny; w kontekście afery w PE budzi to uzasadnione wątpliwości - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o doniesienia o dochodach europosła PO z ZEA.

Na konferencji prasowej w czwartek Müller zapytany został o doniesienia holenderskiego dziennika "NRC", wedle których europoseł PO Radosław Sikorski miał otrzymywać rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- Od dłuższego czasu apelujemy do posła Radosława Sikorskiego, by przedstawił szczegółowe informacje na temat środków finansowych - setek tysięcy, które otrzymywał z dodatkowych źródeł. W kontekście afery, która w tej chwili jest w Parlamencie Europejskim, budzi to uzasadnione pytanie opinii publicznej, skąd te środki pochodzą. Jak rozumiem, pan poseł Sikorski do tej pory tego nie mówił, to może budzić uzasadnione wątpliwości - powiedział rzecznik rządu.

Jak wskazał, apel do Sikorskiego "by wreszcie powiedział, o co chodzi" jest wciąż aktualny. - Holenderskie media, jak rozumiem, już namierzyły część z tych źródeł finansowania, więc myślę, że niedługo pracę za pana Sikorskiego po prostu wykonają media, które ujawnią te źródła finansowania - dodał.

100 tys. dolarów z ZEA

Holenderska gazeta "NRC" napisała, że europoseł KO Radosław Sikorski otrzymuje od ZEA 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas. "Konferencja została utworzona przez Emiraty nieco ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą "miękkiej siły" – czytamy. Rozmówcy liberalnej holenderskiej gazety twierdzą, że zachowanie Radosława Sikorskiego "podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia”.

>>>Świadomie lub nie, Sikorski i Rostowski pomagają ludziom Kremla. "Słowa o rozbiorze Ukrainy były nieprzypadkowe"<<<

Do artykułu odniósł się w czwartek sam Sikorski, publikując list, który - jak poinformował - skierował do redaktora naczelnego "NRC". Europoseł i były szef MSZ oraz MON podkreślił w nim, że "jest zaskoczony tonem i treścią artykułu prasowego na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum". Jak zaznaczył, jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w PE.

Radosław Sikorski wskazał, że został poproszony o dołączenie do Rady Doradczej Forum w 2017 roku - a więc na dwa lata przed wyborem do PE. "Dlatego uważam za niesprawiedliwe i niewłaściwe łączenie tej prestiżowej roli z moją działalnością posła do PE. Oświadczam niniejszym, że na moje głosowania w PE w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna" - podkreślił Sikorski.

Briefing prasowy rzecznika rządu:

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rano przybył do Brukseli na dwudniowy nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Unijni liderzy mają dyskutować m.in. o rosyjskiej agresji na Ukrainę, gospodarce i konkurencyjności oraz polityce migracyjnej.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że podczas unijnego szczytu przedstawiciele Polski będą "zabiegać o zwiększanie pomocy UE na rzecz Ukrainy m.in. w zakresie wsparcia wojskowego, finansowego, odbudowy infrastruktury krytycznej i ochrony ludności".

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także