Minister ds. UE: liczę, że Sejm odrzuci poprawki do noweli ustawy o SN, co przybliży nas do środków z KPO

Posłowie będą dziś głosował nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk mówił w Sejmie, że uchwalenie tych przepisów w kształcie zaproponowanym przez rząd przybliży Polskę do uzyskania środków unijnych na KPO. Przyznał, że liczy na odrzucenie przez Sejm poprawek wniesionych przez Senat, a następnie na pozytywną decyzją prezydenta Andrzeja Dudy.

2023-02-08, 18:37

Minister ds. UE: liczę, że Sejm odrzuci poprawki do noweli ustawy o SN, co przybliży nas do środków z KPO
Minister ds. UE: liczę, że decyzje Sejmu ws. nowelizacji ustawy o SN przybliżą nas do pozyskania środków z KPO. Foto: PAP/ Radek Pietruszka

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że rząd jest w stałym kontakcie z Komisją, a wszystkie ustalenia poczynione w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym są aktualne. 

Przepisy w kształcie uchwalonym przez Sejm uzyskały zdaniem rządu pozytywną opinię Komisji Europejskiej i są kluczowym kamieniem milowych - od ich realizacji uzależniona jest wypłata środków unijnych na Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Sejm może odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów.

Nowelizacja ustawy o SN. Senackie poprawki

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO. Zgodnie z nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Senackie poprawki zakładają zaś m.in. zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych - m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych - do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów. Głosowania nad poprawkami Senatu odbędą się w Sejmie w środę po południu.

REKLAMA

Posłuchaj

Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk mówił w Sejmie, że uchwalenie tych przepisów w kształcie zaproponowanym przez rząd przybliży Polskę do uzyskania środków unijnych na KPO (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: poseł PiS Marek Ast w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP

asp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej