more_horiz

Maria Koc o poprawkach Senatu do ustawy o SN: wychodzą daleko poza to, co powinno się tam znaleźć

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2023 08:40
- Poprawki Senatu wychodzą daleko poza to, co w tej ustawie powinno się znaleźć, aby zrealizować kamienie milowe. W takim kształcie, w jakim ustawa wyszła z Sejmu, powinna była ona ostatecznie opuścić parlament - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Koc, senator PiS.

Senat przyjął we wtorek późnym wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Wniósł do niej 14 poprawek, które były rekomendowane przez senackie komisje. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu, który rozpatrzy poprawki senackie.

"Różne głosy w Senacie"

Na antenie Polskiego Radia 24 Maria Koc, senator Prawa i Sprawiedliwości wskazała, że "różne głosy były w Senacie, ale koniec końców zdecydowana większość tę ustawę poparła wraz z 14 poprawkami". Dodała, że "ustawie sprzeciwił się Michał Kamiński, który dramatycznie nawoływał do tego, aby większość senacka odrzuciła tę ustawę". - Argumentował tym, że wtedy w Sejmie trudno będzie stronie rządowej zmontować większość, aby ją przywrócić - wyjaśniła.

Zapytana o to, czy Sejm odrzuci wszystkie poprawki Senatu, powiedziała, że "te poprawki wychodzą daleko poza to, co w tej ustawie powinno się znaleźć, aby zrealizować kamienie milowe". - Myślę, że w takim kształcie, w jakim ona wyszła z Sejmu, powinna była ostatecznie opuścić parlament i trafić na biurko pana prezydenta - zaznaczyła.

Kamienie milowe

Senator dodała także, że "na posiedzeniu plenarnym, kiedy toczyła się dyskusja nad tą ustawą, pan minister Szynkowski vel Sęk zabierał głos wielokrotnie i mówił o ustaleniach z KE". - Wskazywał, że ustawa w takiej wersji, w jakiej wyszła z Sejmu, realizuje kamienie milowe i wystarczy ją przyjąć w takim kształcie, aby KE była usatysfakcjonowana i aby osiągnąć kompromis, na jakim nam zależy - podkreśliła.

- Senatorowie z większości senackiej uważają jednak, że oni wiedzą lepiej i mimo że nie uczestniczyli w rozmowach z KE, postanowili, że te 14 poprawek, które Sejm odrzucił, oni tu muszą wprowadzić - oceniła.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:49 maria koc.mp3 Maria Koc: poprawki Senatu do ustawy o SN wychodzą daleko poza to, co w tej ustawie powinno się znaleźć (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadząca: Stanisław Janecki

Gość: Maria Koc, senator PiS

Data emisji: 2.02.2023

Godzina emisji: 7.14


jb/kor

Zobacz także

Zobacz także