more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: staramy się, aby Ukraina otrzymała jak najwięcej wsparcia militarnego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:43
- Staramy się wraz z koalicją innych państw, aby Ukraina otrzymała jak najwięcej wsparcia militarnego - mówił tuż przed rozpoczęciem dwudniowego nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił jednak, Polska robi to w taki sposób, aby to wsparcie płynęło przede wszystkim ze strony innych państw. 
Premier Morawiecki: Polska dzisiaj raczej organizuje pomoc militarną dla Ukrainy ze strony innych krajów
Premier Morawiecki: Polska dzisiaj raczej organizuje pomoc militarną dla Ukrainy ze strony innych krajówFoto: Shutterstock.com/Drop of Light

Premier Mateusz Morawiecki pytany był przez dziennikarzy m.in. o to, jakie dodatkowe wsparcie militarne powinna otrzymać Ukraina przed rozpoczęciem rosyjskiej ofensywy. 

- Staramy się wraz z koalicją innych państw, aby Ukraina otrzymała jak najwięcej wsparcia militarnego, jednak robimy to w taki sposób, aby to wsparcie było kierowane przede wszystkim przez innych, ponieważ Polska do tej pory udzieliła dużo pomocy - powiedział.

Premier poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie prosił go, aby rozmawiać z innymi przywódcami o przekazaniu kolejnego sprzętu. - Zełenski doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że Polska zrobiła tu bardzo, bardzo dużo - dodał.

Polska przekazuje sprzęt Ukrainie i uzupełnia swoje zasoby

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w miejsce dotychczas przekazanego wsparcia militarnego Polska otrzymuje m.in. dostawy czołgów z Korei Południowej oraz USA. - Umacniamy się i tylko na takiej zasadzie wyobrażam sobie przekazywanie kolejnego sprzętu - podkreślił.

- W tym roku dotrą do nas amerykańskie czołgi Abrams. W przyszłym roku kolejna duża partia tych czołgów, to potężna siła biorąc pod uwagę, że te najnowocześniejsze czołgi na świecie można traktować w proporcji 1 do 3, 1 do 4 - jak mówią mi wojskowi - w stosunku do siły rosyjskich czołgów - powiedział premier.

Czytaj także:

PAP

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także