Premier Estonii apeluje o wspólne zakupy broni dla Ukrainy w UE. "Musimy przyspieszyć wsparcie"
- Musimy przyspieszyć wsparcie wojskowe dla Ukrainy - podkreśliła w Brukseli premier Estonii Kaja Kallas przed rozpoczęciem unijnego szczytu. Weźmie w nim udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
2023-02-09, 09:52
Jej zdaniem kraje członkowskie powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy.
- Musimy zrobić więcej, musimy wysłać jasny sygnał dla europejskiego przemysłu zbrojeniowego i zgodzić się na podobny mechanizm jak ze szczepionkami. Kraje członkowskie dają pieniądze, Komisja zamawia i przekazuje uzbrojenie Ukrainie - podkreśliła szefowa estońskiego rządu dodając, że to może przyspieszyć dostawy sprzętu na Ukrainę.
Nadzwyczajne posiedzenie
W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, gospodarce i nielegalnej imigracji. W szczycie ma wziąć udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydenci i premierzy państw Unii omówią przede wszystkim najnowsze wydarzenia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie i dalsze wsparcie UE dla tego kraju. Przedyskutują dalsze sankcje wobec Rosji, sposoby pociągnięcia jej do odpowiedzialności za atak na sąsiada, a także możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.
REKLAMA
Z udziałem prezydenta Zełenskiego
W szczycie ma wziąć udział prezydent Zełenski, który w środę odwiedził Londyn i Paryż. Według nieoficjalnych informacji, przede wszystkim zwróci się on do przywódców "27" z apelem o większe dostawy broni dla Ukrainy, w tym artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, czołgów, samolotów oraz amunicji.
"Prezydent przyjedzie do Brukseli, by osiągnąć konkretne wyniki. Przede wszystkim chodzi o broń. Potrzebujemy wsparcia Rady Europejskiej, aby przyspieszyć dostawy broni na Ukrainę” - powiedział w środę dziennikarzom przedstawiciel ukraińskich władz. Jak dodał, choć Rada Europejska nie decyduje o dostawach broni, a decyzja ta spoczywa w gestii poszczególnych stolic unijnych, to jednak szczyt może wysłać silny sygnał polityczny.
Zełenski zwróci się też z apelem o przyspieszenie działań UE w celu przyjęcia Ukrainy do wspólnoty. - Jesteśmy przekonani, że decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych może zostać podjęta jeszcze w tym roku – powiedział ukraiński urzędnik.
W obliczu nowych realiów geopolitycznych przywódcy UE będą rozmawiać również o tym, jak należy zapewnić długookresową konkurencyjność, dobrobyt i pozycję UE na arenie międzynarodowej. W związku z tym tematem rozmowy będą sposoby wykorzystania pełnego potencjału jednolitego rynku UE. Zastanowią się także nad środkami, które należałoby zastosować, by wspomóc unijny przemysł.
REKLAMA
Czytaj również:
- Brytyjskie MSZ nałożyło kolejne sankcje na firmy i osoby z Rosji. Zobacz, kto jest na liście
- Kraje UE zamroziły rosyjskie aktywa. Chodzi o miliardy euro
***
Rada Europejska będzie rozmawiać o nielegalnej imigracji, skupiając się na skutecznej kontroli granic zewnętrznych i szerszych działaniach w krajach pochodzenia.
PAP/IAR/Beata Płomecka/as
REKLAMA