Donald Tusk ma powód do zmartwień. Ponad połowa Polaków obawia się jego ponownych rządów

Powrót Donalda Tuska do sterów naszego państwa nie wpłynąłby korzystnie na moje życie - tak uważa nieco ponad połowa ankietowanych w badaniu opracowanym przez pracownię Social Changes dla portalu wpolityce.pl. W roli premiera widzi go natomiast 28 proc. badanych.

2023-02-12, 08:23

Donald Tusk ma powód do zmartwień. Ponad połowa Polaków obawia się jego ponownych rządów
Sondaż. Donald Tusk ma powód do zmartwień. Ponad połowa respondentów obawia się jego rządów. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Według najnowszego sondażu dla wpolityce.pl przegotowanego przez pracownię Social Changes Donald Tusk raczej nie zdoła zbudować jednej listy sił opozycyjnych, i w wyborach parlamentarnych siły III RP pójdą w dwóch lub trzech blokach.

Jak zauważają dziennikarze portalu nie zmienia to jednak sprawy zasadniczej: będziemy wybierali między dwiema zasadniczymi propozycjami dla Polski: propozycją Jarosława Kaczyńskiego, i propozycją Donalda Tuska - nawet jeśli ta ostatnia jest często jedynie domyślna, ponieważ PO unika prezentacji swojego realnego programu.

Padło tylko jedno pytanie

Ankieterzy zwrócili się do respondentów z pytaniem: czy powrót do władzy Donalda Tuska, a więc objęcie przez niego funkcji premiera Polski, miałoby korzystny wpływ na życie większości Polaków?

Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, ponad połowa Polaków - aż 52 proc. - uważa, że powrót Tuska do sterów naszego państwa nie wpłynąłby korzystnie na ich życie. Zwraca uwagę bardzo wysoki udział deklaracji "zdecydowanie nie" - aż 36 proc.

REKLAMA

20 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

O tym, że Tusk w roli premiera wpłynąłby korzystnie na ich życie, przekonanych jest 28 proc. respondentów.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 3 do 6 lutego 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1063 osób.

Czytaj też:

wpolityce.pl/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej