HIMARS-y dla Wojska Polskiego. Szef MON: jeszcze w tym roku trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej

Jak zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak jeszcze w tym roku w ramach 16. Dywizji Zmechanizowanej będziemy mieli dywizjon HIMARS-ów. Wyjaśnił, że będą to wyrzutnie z puli zamówionej przez Polskę w 2019 r.

2023-02-13, 09:15

HIMARS-y dla Wojska Polskiego. Szef MON: jeszcze w tym roku trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej
Szef MON: jeszcze w tym roku w 16. Dywizji Zmechanizowanej będzie dywizjon HIMARS-ów. Foto: Twitter.com/@mblaszczak

Na antenie Radia Olsztyn Mariusz Błaszczak odniósł się do niedawnej zgody Departamentu Stanu USA na sprzedaż Polsce blisko 500 wyrzutni HIMARS. Mówił, że kiedy w maju ubiegłego roku składał w tej sprawie zapytanie ofertowe do rządu Stanów Zjednoczonych "wylała się fala krytyki, że to za dużo".

- Nie jest za dużo. Wykorzystamy w pełni te możliwości, jakie daje nam współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. Dlaczego? Dlatego, że HIMARS-y się świetnie sprawdzają. W rękach Ukraińców stanowią bardzo skuteczną broń, która zatrzymuje inwazję rosyjską - powiedział szef MON.

HIMARS dla Wojska Polskiego. "Wojska artyleryjskie muszą się rozrastać"

W 2019 r. Polska za 414 mln dolarów kupiła 20 zestawów (z 18 wyrzutniami bojowymi i dwiema ćwiczebnymi), które według producenta powinny być dostarczone w tym roku. Z uwagi na potrzeby USA i innych zainteresowanych państw oraz czas konieczny na realizację zamówienia blisko 500 zestawów Polska zamówiła w ubiegłym roku 218 wyrzutni K239 Chunmoo z Korei Południowej. 

Szef MON podkreślał, że wojska artyleryjskie muszą się rozrastać. Stąd - dodał - m.in. podjęta pod koniec ubiegłego roku decyzja o przekształceniu pułku artylerii w Węgorzewie w 1. Mazurską Brygadę Artylerii.

REKLAMA

- Rozwijamy właśnie artylerię, w tym artylerię rakietową, gdyż stanowi skuteczną broń. A więc zarówno koreańskie odpowiedniki HIMARS-ów, jak i HIMARS-y rzeczywiste, będą na wyposażeniu Wojska Polskiego w dużej liczbie" - powiedział Błaszczak.

HIMARS-y na polskich Jelczach. Nasz kraj jest pionierem

Przypomniał, że większość wyrzutni HIMARS - 468 - będzie posadowionych na jelczach, czyli na ciężarówkach produkowanych w Polsce, a 36 na oshkoshach, tj. ciężarówkach amerykańskich (18 z zakupionych w 2019 i 18 z zamówienia z 2022 r.). - Jesteśmy pierwszym krajem, który będzie korzystał z HIMARS-ów, które będą osadzone na polskich jelczach - zaznaczył.

Wicepremier był pytany, czy jest prawdą, że jedne z pierwszy egzemplarzy HIMARS-ów mogą trafić do jednostek na Warmii i Mazurach. "Trafią jeszcze w tym roku, z tej puli zamówionej w 2019 r. A więc jeszcze w roku 2023 w ramach 16. Dywizji Zmechanizowanej będziemy mieli dywizjon HIMARS-ów" - odpowiedział.

Podczas rozmowy w Radiu Olsztyn szef MON potwierdził, że na wyposażenie - wchodzącej w skład 16. Dywizji - 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach trafią kolejne południowokoreańskie czołgi K2. Dodał, że w tym roku będą kolejne dostawy koreańskich armatohaubic K9 i że "ponad 40 K9 trafi do Polski".

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz: wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/asp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej